Středeční tragický výbuch v pardubické Explosii vyděsil lidi na kilometry daleko. Se svými zážitky se podělili i na webových stránkách Pardubického deníku.
„Bydlím asi čtyři kilometry od místa výbuchu. Na ulici díky tlakové vlně houkala auta, mně se docela slušně klepalo okno a šustily žaluzie. A v životě jsem neměla po ránu tak vykulené oči jako teď, protože jsem měla pocit, že padá barák vedle. Jinak rána byla slyšet až v Hradci Králové,“ napsala čtenářka Lucie.

V jednom z anonymních příspěvků se uvádí, že rána byla zřetelně slyšet v Dolanech, Živanicích i okolních vesnicích. Lidé nejprve nevěděli, odkud výbuch přišel, a napadaly je různé varianty.

„Popravdě jsem se běžela podívat, jestli před barák nespadlo letadlo, to byla pořádná prda!,“ svěřila se diskutující s přezdívkou Elbie.
„Rána šílená, okna se otřásla, vylítla jsem z postele rovnou zkontrolovat tři směry - letiště, Paramo, Semtín… Nic jiného tu bohužel (nebo možná bohudík) moc v úvahu nepřichází… Takže dnes 'vyhrál' Semtín,“ zapojila se do diskuse čtenářka podepsaná jako Moni.

Brzký budíček

Většinu lidí neobvyklý budíček vyděsil. „Nejhnusnější budíček, co jsem kdy zažil. Už spím jenom se zavřenými okny. Jsem ze Svítkova a slyším to ještě teď,“ napsal David.

„Tak jsem vstával dřív, než jsem měl v plánu. My se v Rybitví nenudíme. V Lázních Bohdanči byly vymlácené výlohy. Tak doufám, že to vše dobře dopadne,“ přiblížil své dojmy diskutující s přezdívkou Gabicek.

Podle dalších informací výbuch vysklil okna nejen v Bohdanči, ale rovněž v několika dalších okolních obcích.
„Ve Chvaleticích jsem si ráno myslela, že zemětřesení už jsou i tady. A že jsme od Semtína pěkný kousek,“ vyjádřila se Jarka.

Stačí náraz

„U trinitroglycerolu stačí k inicializaci výbuchu náraz. Možná někomu upadla láhev. Nobel toto riziko snížil tak, že TNG smíchal s hlínou (dynamit). Samozřejmě se muselo dávat velký pozor, aby se válce dynamitu nezačaly vlivem tepla 'potit'. Pak stačilo, aby ukápla kapka TNG na zem a bylo vymalováno,“ napsal svůj postřeh čtenář JirkaCV.

Většina diskutujících přála brzké uzdravení všem zraněným a doufala ve šťastnou zprávu, co se týče hledání čtyř pohřešovaných dělníků.
„Je mi líto všech zraněných a věřím, že brzo začnou práce na hledání čtyř ostatních. Naše rodina má to štěstí, že otec, který zde pracuje, byl ráno u lékaře,“ napsala na web Pardubického deníku diskutující Monika.

(dub)