V roce 2022 dosáhla pardubická firma Explosia, která vyrábí výbušniny, zisku před zdaněním 198 milionů korun. V tom loňském roce ho navýšila na 284 milionů při obratu 1,42 miliardy. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí akciové společnosti Explosia Martin Vencl. Plány pro letošní rok jsou neméně ambiciózní. Explosia však bojuje s limitující kapacitou výroby, ale na jejím navýšení se již také pracuje.

Explosia finančně roste od roku 2019 a pravidelně posouvá hranici zisku. K tomu loňskému přispěl především celosvětově zvýšený zájem o výbušniny. „Největší poptávka je samozřejmě po střelném prachu. Abnormální zájem vnímáme také u celospalitelných hnacích náplní, což souvisí s válkou na Ukrajině. Do válkou zasažené oblasti jsme poslali buď napřímo nebo zprostředkovaně zboží, jehož hodnota dosahuje necelé pětiny obratu společnosti. Pozadu za prachy a hnacími náplněmi ovšem nezůstává ani prodej trhavin,“ řekl k číslům roku 2023 předseda představenstva Radomír Krejča.

Muž z Pardubicka vylákal z lidí 52 milionů. Ilustrační foto.
Obří podvod na Pardubicku. Muž sliboval vysoké úroky, od lidí vylákal 52 milionů

Firma Explosia produkuje také velké množství průmyslových trhavin, přes úsek Fospol pak nabízí komplexní služby při těžbě v kamenolomech. Součástí výroby jsou také speciální produkty, které využívají například speciální jednotky policie nebo armády.

Pardubická firma Explosia navýší výrobu.Pardubická firma Explosia navýší výrobu.Zdroj: Explosia Pardubice

Velkou konkurenční výhodu Explosie vidí v zázemí vlastního výzkumného ústavu. Výzkumný ústav průmyslové chemie slaví v letošním roce 70. výročí existence. „Úkolem našich výzkumníků není jen vývoj, ale také například malovýroba některých speciálních produktů dle požadavků zákazníků nebo služby analytických laboratoří a zkušeben,“ vysvětlil generální ředitel Explosie Kamil Dudek.

Cílem pro rok 2024 je dosažení vyššího zisku při udržení stávajícího obratu. Limitujícím faktorem jsou výrobní kapacity. Do hry vstupuje také sílící tlak na zvyšování mezd a rozhodnutí magistrátu města Pardubic, na jehož základě stoupne daň z nemovitosti pro některé průmyslové podniky sídlící v Pardubicích.

O zvýšení daně z nemovitosti jsme psali ZDE:

Pardubice od příštího roku zvednou daň z nemovitostí ve vybraných lokalitách. Ilustrační foto.
Pardubice zvýší daň z nemovitostí u průmyslových zón. Peníze půjdou do silnic

„Zatím je to poměrně nová informace, uvidíme, o jakou částku se bude jednat přesně, ale dle našich odhadů půjde o skok ze zhruba 8 milionů korun někam ke 20 milionům, a to už je slušná položka ve finančních plánech,“ vyjádřil se místopředseda představenstva Explosie Pavel Mareček.

A jaké jsou tedy plány pardubické firmy do budoucnosti? Téměř trojnásobný nárůst výroby bezdýmných sférických prachů a více než dvojnásobek celospalitelných hnacích náplní pro velkorážovou munici.

Už před čtyřmi lety začala firma pracovat na investičních plánech, které by umožnily naplnit poptávku. Zatímco investice Explosie v předchozích letech se pohybovaly ročně kolem 100 milionů korun, v roce 2023 už vystoupaly na 200 milionů, pro letošní rok má v plánu proinvestovat téměř 320 milionů a celkově chce firma proinvestovat do roku 2026 až dvě miliardy korun.

10 milionů eur z Evropské komise

V současnosti jsou do zvýšení bezpečnosti a rozšíření kapacity výroby investovány stovky milionů korun. Přispět k navýšení výroby a tedy uspokojení velké poptávky po celospalitelných hnacích náplních má i dotace ve výši 10 milionů eur z Evropské komise, o kterou se Explosia ke konci roku 2023 ucházela, a která jí byla v březnu roku letošního schválena.

„Zisk této dotace považujeme za velký úspěch, byť je pro náš rozvoj vhodnou, nikoliv však zásadní finanční injekcí,“ řekl generální ředitel Kamil Dudek. Celkově totiž Explosia plánuje do roku 2026 proinvestovat až dvě miliardy korun. Podle předpokladů vedení společnosti může současná poptávka vysoce převyšující možnosti celosvětové výroby trvat klidně i deset let po skončení války na Ukrajině.

Cyklostezka podél Labe je již ve stínu mostu.
Most v Pardubicích se opět pohnul. Stavbaři ho vysunuli nad oblíbenou stezku

„I proto je v Explosii nyní posilována především výroba bezdýmných prachů a celospalitelných hnacích náplní, investice se ovšem týkají také dalších oblastí výroby výbušnin a jejich výzkumu i vývoje,“ řekl generální ředitel Explosie Kamil Dudek.

Kapacita výroby celospalitelných modulů je v současnosti 80 tisíc kusů ročně, od roku 2027 by firma chtěla dosahovat výroby až 200 tisíc kusů ročně. Výroba bezdýmných sférických (kuličkových) prachů by se měla od roku 2026 navýšit na téměř trojnásobek. Ze stávajícího množství 450 tun by se firma v budoucnosti ráda pohybovala na úrovni 1200 až 1500 tun dle typu vyráběných sférických prachů.

Zajištění surovin

Pro nově pořízené stroje je však nutné mít také dostatek surovin pro výrobu. Souběžně s investicemi proto jedná vedení Explosie také o dodávkách surovin tak, aby byl dlouhodobě zajištěn jejich dostatek i po realizaci plánovaných investičních akcí. Jednání firma vede jak se stávajícími dodavateli v rámci ČR nebo Evropské unie, tak také s těmi potencionálními i mimo EU.