Na měřicí stanici na pardubické Dukle naměřili meteorologové hlavně vysoké hodnoty polétavého prachu v ovzduší. Ráno dosáhly hodinové koncentrace 100 mikrogramů na metr krychlový a překročily 24hodinový limit pro toto znečištění. Ten činí 50 mikrogramů na metr.

Nadlimitní koncentrace polétavého prachu zaznamenaly dopoledne také měřící stanice v Hradci Králové či Trutnově. Situace se ale odpoledne zlepšila. Nejvyšší hodinová koncentrace prachu byla před 14. hodinou naměřena v Trutnově - už jen 38 mikrogramů na kubík. v Pardubicích to bylo o dva mikrogramy méně a v Hradci tato hodnota dokonce spadla pod 30.

Zatím tak nebylo nutné vydat žádný výstražný signál, na rozdíl od Ostravska, kde smog překračoval povolené limity až trojnásobně.

„Stupeň regulace vyhlášený není, závisí také na další předpovědi počasí a očekávaných povětrnostních podmínkách,” uvedla Martina Černá z hradeckého hydrometeorologického ústavu.

Nadlimitní hodnoty polétavého prachu byly v Pardubicích naměřeny naposledy letos v únoru. Meteorologové zjistili až 139 mikrogramů na metr krychlový a zmíněná regulace zde byla vyhlášena.

Zhoršené rozptylové podmínky netrápí pouze velká města, podle map meteorologů znečištění vzduchu sužují nadlimitní koncentrace 50 mikrogramů prachu na kubík celé východní Čechy s výjimkou vrcholků Krkonoš, Orlických hor a Vysočiny. Vůbec nejhorší situace podle map včera vládla vedle obou krajských měst i v podhůří Orlických hor a v severovýchodní části Pardubického kraje.

Panující inverzi dokládají včerejší rozdíly počasí: zatímco v nížinách bylo jen kolem osmi stupňů a mlhavo, Labská bouda na hřebenech Krkonoš hlásila dopoledne 13 stupňů a sluníčko.

Smog nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, především pak u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob. Odolnost organismu je menší a lidé snadněji mohou onemocnět virovou či bakteriální infekcí. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

(kim, čtk)