Kvůli konfliktu vlády s Ústavním soudem, který zrušil část reformy veřejných financí, během července a srpna platila v prvních třech dnech neschopenky vyšší nemocenská. Šedesát procent mzdy namísto předchozí žádné a loňským 25 procentům mzdy. Od září se výše nemocenské vrací znovu na úroveň 25 procent.

Vyšší letní „nemocnost“ potvrdili úředníci z okresních úřadoven České správy sociálního zabezpečení ve východních Čechách. „Statistiky ještě nejsou za srpen uzavřené, ale je zřejmé, že se nemocnost zvýšila,“ uvedla vysoká úřednice „sociálky“. Kvůli neoficiálním údajům si nepřála být jmenována.
K vyšší nemocnosti během letních měsíců přitom není žádný důvod a nepotvrzují to ani zkušenosti ČSSZ. Pokud tak budou čísla o vyšší nemocnosti potvrzena, bude to nepřímý důkaz, že mnozí lidé na neschopenkách nestonali, ale simulovali.
Nárůst nemocnosti však nebyl velký. Většinou vítězila chuť léta. Mnozí si radši vzali dovolenou a kurýrovali se u moře. Vedle firem to potvrzují i praktičtí lékaři.

„Ne, během léta jsme žádný nárůst pacientů s neschopenkami nezaznamenali,“ řekl předseda královéhradeckého krajského Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt. Stejnou zkušenost má jeho kolegyně z Pardubického kraje Eliška Leichterová.

Naproti tomu na východní Moravě, která léta zápasí s vysokou nemocností práceschopných, se v létě některé firmy potýkaly s jejím až 20procentním nárůstem.

„Východočeši si raději užívali dovolených. Neschopenek jsem nevypisovala o nic víc než v předchozích měsících,“ sdělila lékařka Alena Labounková z Moravské Třebové.

Větší problémy s nemocnými neřešili ani velcí zaměstnavatelé. Dokonce ani v textilním průmyslu, kde je kvůli nízkým mzdám nemocnost tradičně vysoká. „Možná se to teď přes léto nepatrně zvýšilo, ale myslím, že v rámci statistické chyby,“ sdělil Jiří Grund, majitel stejnojmenné textilky v Trutnově.
Žádné těžkosti nezpůsobila vyšší nemocenská během léta ani dalším firmám, které Deník včera oslovil. Na stejných číslech jako v červnu byla o prázdninách nemocnost například v hořické Miletě i textilce Bartoň v Náchodě.