Drama nahlíží na dvě čtvrtstoletí života jednoho manželského páru. Diváci se s ním setkávají večer před svatební nocí, v den stříbrné svatby a pak ještě jednou, nedlouho před svatbou zlatou.

„Ten první večer začne téměř pohádkově. Do malého hotelu v přístavním městečku na východě Anglie přijíždějí osmnáctiletí novomanželé Eddie a Irene strávit líbánky. Jsou opojení láskou, mladistvým nadšením a společnými životními plány. Oba jsou z nuzných poměrů a žasnou nad luxusně vybaveným apartmá. Irene je panenská kráska se zájmem o literaturu a s obavou z předčasného otěhotnění. Eddie je mladík hrubšího zrna a bez vzdělání, ovšem s odhodláním snést milované Irene v průběhu života modré z nebe. Prozatím přinese balík kondomů a svatební noc může začít. Co tomuto šťastnému páru dá a vezme další půlstoletí životních výher i nezdarů a ztrát, se postupně odhaluje v průběhu dvou jejich návratů na místo činu v novomanželském apartmá,“ uvedla dramaturgyně Jana Pithartová.

„Skvělý milostný text. Pozoruhodná struktura. Chytrá, vtipná i hořká autorská kompozice. Dvě postavy, šest hlavních rolí, co ještě přát si více? Pardubický soubor považuji za velmi dobrý, ale hned na začátku jsme se shodli, že pro jeden typ role tu nikdo není, takže jsme oslovili Ladislava Freje,“ dodal režisér Lipus.

Návrat do divadla v Pardubicích

Ladislav Frej se tak po dlouhé době vrátí do Východočeského divadla, kde působil v letech 1965 až 1969. „V tomhle divadle jsem prožil nejlepší léta. Vzrušovalo mě, že se vrátím tam, kde to mám rád. Atmosféra tohoto místa je prostě daná,“ popsal.

Kromě něj se v inscenaci představí Zdena Bittlová, Petra Janečková, Štěpánka Fingerhutová, Josef Pejchal a Josef Láska.

Před premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy děl výtvarnice Evy Francové, která v divadelní galerii představí dřevěné reliéfní objekty a několik kreseb.