Vystaví mimo jiné jak originál, tak i precizně vyrobenou repliku jednoho z nejvýznamnějších nálezů – jezdeckého meče z 5. století po Kristu. Tento vzácný artefakt byl objeven na obchvatu Slatiňan a je pozoruhodný svou dobrou zachovalostí.

Pod budoucím obchvatem Slatiňan se archeologům Východočeského muzea v Pardubicích a Regionálního muzea v Chrudimi podařilo v roce 2019 najít dva pozoruhodné hroby. „Muž a žena, kteří spočívali jen pár metrů od sebe, byli na poslední cestu vypraveni s vzácnými skleněnými nádobami. V hrobě muže se našel i krásný dlouhý jezdecký meč se zbytky zachovalé dřevěné pochvy,“ říká archeolog Východočeského muzea Jan Musil. „Podle této výbavy bylo zřejmé, že pohřbení patřili k vyšší sociální skupině,“ doplňuje Musil.

Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích

Repliku meče, vyrobenou ze svářkového damašku, zhotovil pro chystanou výstavu mečíř Patrick Bárta. Sám meč konzervoval a prováděl na něm některé z analýz, ty nejdůležitější ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky. Po podrobném metalografickém zkoumání a CT snímkování originálního meče teď dokončil repliku, která návštěvníkům umožní nahlédnout, jak tento předmět vypadal v době své největší slávy.

Ivo Křen.
Galerie představí výtvarníka Ivo Křena na „60 způsobů"

Výroba takového meče vyžadovala dnes i v 5. století mimořádnou zručnost a znalost, daleko přesahující běžné kovářské dovednosti. „Meč a jeho pochva mi zabraly zhruba 400 hodin práce. Damask jsou kompozitní panely kovářsky svařené z materiálů s různým chemickým složením. Jednotlivé materiály jsou barevně odlišitelné – zjednodušeně řečeno tmavší části tvoří tvrdší ocel, světlejší pak měkčí ocel,“ vysvětluje Bárta.

Přístroj ukázal téměř čtyři promile
Tenhle řidič Suchej únor nedrží. Při kontrole nadýchal skoro čtyři promile

Meč je dlouhý 96 centimetrů a váží jeden kilogram. „Podle původního meče jsem vytvořil i zdobení tvořené damaskovým dekorem, které je z každé strany jiné. Je to velice atraktivní předmět, který ukazuje na sociální status svého majitele. Pravděpodobně byl vyroben západně od našich zemí v jedné z bývalých římských provincií, zde by to pravděpodobně žádný kovář nedokázal vyrobit,“ přidává zajímavosti mečíř. Součástí repliky je i pochva potažená kůží, zpracovanou a nabarvenou. Rukojeť Bárta vytvořil z rohoviny a místního dubu.

Výstava nabídne jedinečnou příležitost obdivovat nejen tento meč, ale i další hrobové výbavy včetně skeletu bojovníka. Veřejnosti se otevírá 8. května a potrvá do začátku roku 2026.

(Tisková zpráva)

Mohlo by vás zajímat: V Pardubické nemocnici operuje supermoderní robot. Lékaře ale nahradit neumí

Zdroj: Čížková Nikola