Například v Pardubickém kraji získala ODS a TOP 09 dohromady vysoko přes 50 procent hlasů, za nimi následují Věci veřejné. Bodovala ale i malá a obskurní uskupení, jako Česká pirátská strana či Dělnická strana sociální spravedlnosti.

ODS a TOP 09 jsou na východě Čech jasnými vítězi studentských voleb, sociální demokraté a komunisté dostali v součtu pět procent.

Pro sociální demokraty je to skutečně studená sprcha. Kdyby měli volební právo jen středoškolští studenti z východních Čech, ČSSD by se ani nedostala do parlamentu. O komunistech ani nemluvě.

Ve studentských volbách nanečisto, jejichž výsledky byly včera oficiálně oznámeny, drtivě vyhrála pravice.

Samotná ODS a TOP 09 získaly v Pardubickém kraji přes 50 procent hlasů, vzhledem k propadu řady malých stran by tak ve sněmovně měly možná i ústavní většinu.

Pravice drtivě vyhrála i v Královéhradeckém kraji, hlasy pro jednotlivé strany jsou tu ale roztříštěnější.

„Nebudu to vůbec komentovat. Je chvályhodné, když jsou děti vedeny k odpovědnosti, ale v případě studentských voleb mě mrzí, jak byly děti zneužity pro úplně jiný cíl,“ komentoval výsledky pardubický hejtman Radko Martínek.

Jeho sociální demokracie obdržela v Pardubickém kraji pouze 4,1 a v Královéhradeckém 3,2 procenta hlasů studentů. A komunisté mají ještě o polovinu ubožejší výsledek.

Naproti tomu však u mladé generace bodovala různá nová a obskurní uskupení, jako neonacisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti a hlavně Česká pirátská strana.


Bodovali také neonacisté a „piráti“


Například na Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole v Chrudimi obdržela každá z těchto dvou stran kolem devíti procent hlasů, stejně jako Věci veřejné. Lépe na tom byla jen TOP 09 a Strana zelených (po 12 %) a SPO – Zemanovci (10 %).

„Někteří žáci chápali studentské volby jako možnost si zkusit poprvé volit, jiní je brali jako vyjádření svého názoru a řada dalších k volbám přistupovala spíše z recese, jak je ostatně vidno z výsledků voleb,“ řekl ředitel školy Stanislav Valášek.

VÍCE O STUDENTSKÝCH VOLBÁCH ČTĚTE TAKÉ ZDE


Česká pirátská strana je se 14 procenty hlasů třetí nejúspěšnější stranou i mezi studenty další chrudimské školy – střední odborné školy a středního odborného učiliště obchodu a služeb. S 31 procenty tu vyhrály Věci veřejné, druhá je se 17 procenty ODS. TOP 09, zelení a zemanovci tu mají po osmi procentech a sociální demokraté jen necelých 6 %, stejně jako republikáni. DSSS obdržela 3 procenta.

„Překvapilo mne prvenství Věcí veřejných, očekával jsem ale, že se mezi stranami s největší podporou objeví 'piráti'. Myslel jsem si však, že zájem vyzkoušet si volby využije větší procento žáků,“ uvedl ředitel chrudimské střední odborné školy a středního odborného učiliště obchodu a služeb Jaroslav Kořínek.

Volební účast ve volbách nanečisto skutečně nebyla právě vysoká. Na obou školách jen kolem 40 procent.

Gymnáziím vládne TOP 09


Východní Čechy – Čím vyšší úroveň školy, tím větší podpora ODS a TOP 09, směrem k učilištím naopak stoupá podpora Věcí veřejných, ČSSD a především marginálních či extrémních uskupení, jako České pirátské strany či Dělnické strany sociální spravedlnosti.

I to se dá vyčíst z výsledků studentských voleb. Dokládají to data z gymnázií, která se projektu účastnila.

„Vítězství ODS a TOP 09 je u nás naprosto jednoznačné. Naproti tomu ČSSD získala mezi studenty jen marginální procento hlasů a třeba komunisté ani jeden,“ uvedl ředitel gymnázia v Letohradě na Orlickoústecku Vratislav Šembera.

Podobně skončily volby na dalších gymnáziích, napříkald na obou pardubických či v Broumově.

Ředitelé škol se báli zveřejnit dříve, než k tomu svolila nadace Člověk v tísni, jež projekt uspořádala. Báli se hněvu vedení krajských úřadů, jež školy zřizují, a kterým vládne sociální demokracie. Ta ve studentských volbách totálně pohořela.