VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhrát někdy Tip ligu je běh na dlouhou trať

Pardubice - Vítězem jarní části oblíbené soutěže čtenářů Pardubického deníku se stal Aleš Horčička. Soutěživost má v krvi a konečně může slavit.

31.7.2016
SDÍLEJ:

Aleš HorčičkaFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Trpělivost růže přináší. V tomto případě ale platí: Trpělivost vítězství v Tip lize přináší. Co mu bylo platné, že si v rodinném prostředí zapsal nejvíce účastí na slavnostním vyhlášení, když musel pět let snášet pošklebky bratra, že na rozdíl od něj ještě nevyhrál. ALEŠ HORČIČKA si proto svůj jarní triumf vychutnává plnými doušky.

První otázka nemůže být jiná. Konečně jste se vyrovnal svému bratrovi Zbyňkovi. Už máte doma klid?
Brácha vyhrál na podzim 2010 a celou tu dobu jsem to měl na talíři. O fotbale totiž diskutujeme na okresní, krajské, republikové, evropské i světové úrovni. Takže určitě jsem rád, že jsem ho v Tip lize dohnal.

Klasická bratrská rivalita. V dětství o hračky, v pozdějším věku třeba ve sportu?

O hračky ani ne, ale ve sportu tam to vzájemné špičkování je. Hrajeme fotbal pro radost. Já chytám a když mi dá brácha gól, tak to bere velice prestižně. No a v tipování je to podobné. Jak spolu ty zápasy prodiskutováváme, tak každý chce mít poslední slovo. No a jak se hledají argumenty, tak si občas přisolil, že už v minulosti Tip ligu vyhrál. Teď už není sám (pousměje se).

Jak byste vyjádřil pocity vítěze fotbalové Tip ligy čtenářů Pardubického deníku?
Vyhrál jsem ji poprvé, takže to jsou zcela nové pocity. Na slavnostním vyhlášení jsem teď byl už po osmé, z toho jednou jsem zastupoval taťku. A nejlépe jsem skončil třetí. Konkurence je obrovská. Třebaže oproti minulosti klesl počet hráčů, tak ti nejlepší zůstávají. No a prosadit se mezi nimi je strašně těžké. Navíc kolikrát se rozhoduje v posledním kole, v posledním zápase. Jako v tomto případě. Proto si svého prvenství velice vážím. A je opravdu rozdíl, být „pouze" mezi elitní jedenáctkou nebo celou soutěž vyhrát.

Do závěrečného kola nastupovalo šest hráčů s nejvyšším počtem bodů. Umocnil vaše nadšení z vítězství fakt, že jste zvládl souboj nervů?
Nervozita se stupňovala. Kromě vlastních tipů se ale člověk musí částečně vžít do pozice ostatních. Jak asi budou tipovat? Ono to svádí k určité opatrnosti, což se mi však v minulosti několikrát nevyplatilo. Tak jsem trochu zariskoval. Vsadil na Roveň, která hrála s Bohdančí. Bylo to proti tabulce, ale tato odvaha se nakonec ukázala jako klíčová.

Jak dlouho se Tip ligou Pardubického deníku bavíte?
Od začátku. Takže za chvíli už to bude pomalu dvacet let.

A jak jste se k tipování dostal s našimi novinami dostal?
Sleduji fotbal od té doby, co jsem na světě (úsměv). Za peníze nesázím, ale mám v krvi soutěživost. Naše rodina od nepaměti odebírá Pardubický deník, takže když se tam objevila taková nabídka, nemohli jsme odolat. Je to taková bezbolestná nebo bezriziková soutěž. Takže teď se nad tipy bavíme, hádáme a podle výsledků i špičkujeme. Navíc mě lákalo, že tehdy se do Tip ligy zapojilo hodně hráčů. Kromě rodiny se rád porovnávám také s ostatními konkurenty.

Cítí se po vaší dlouholeté praxi na to podat soupeřům návod, jak Tip ligu vyhrát?
Je potřeba sledovat fotbal, a to především na krajské a okresní úrovni. Já pátrám po aktualitách, jezdím na tipované zápasy. Zvládnu takových čtyřicet za sezonu. Někdy to až taková výhoda není, protože fandím celku, na který jsem si vsadil. No a to se nemusí vždy slučovat s tím, kterému fandím doopravdy. No a když to nevyjde, jsem pochopitelně rozčarovaný. Nedílnou součástí návodu na úspěch je intuice a v neposlední řadě i štěstí. Rovněž v Tip lize rozhodují maličkosti.

Jinými slovy neznalý věci, asi nemůže „naflákat" na kupon tipy, jak se mu zlíbí?

Na to, aby se umístil v elitní jedenáctce, tak určitě ne. Mezi nejlepší se nemůže dostat člověk, který by neměl o fotbale přehled.

Už jste kolem toho chodil. Nicméně, čím vy se nejvíce řídíte při tipování?

Tak nejvíce asi podle intuice. Ta je ale podpořena realitou. Pokud bych měl vzít konkrétně jarní část, tak tam je hodně důležitá tabulka po podzimu a cíle daných týmů pro odvetné období. Podle mého názoru jsou také hodně rozhodující první jarní kola.

Co vás tak poslouchám, jste hodně přemýšlivý typ. Jak dlouho vám tedy trvá, než natipujete jedno kolo?

Ano, přemýšlím nad tipy dlouho a poctivě se připravuji na každé kolo. Je to takový průběžný proces v rámci času, který mám. Řekněme od pondělí do čtvrtka. Nijak to neuspěchávám. Vypracoval jsem si v duchu takový systém. Nejdříve vyloučím zápasy, které považuji za jasné. A pak mi zbývá dostatek času na ty, při kterých jsem na vážkách. V tom mi pomáhají již zmíněné návštěvy. Ale není to pravidlo, někdy mohou být zavádějící.

Má se vůbec cenu ptát na to, jestli napsané tipy v kuponu ještě měníte?

Vzhledem k tomu, že od druhého kola tipuji přes internet, tak to nejde změnit. Pokud to však mám napsané na papíře, tak jsem schopen tipy měnit. Proto se snažím neunáhlit.

Když to shrneme, kde sháníte informace o týmech?
Na internetu, v Pardubickém deníku a přímo na stadionech. Když mi čas dovolí, pokouším se studovat jednotlivé hráče, ale tam se to na krajské i okresní úrovni shání obtížněji. Snažím se dostat i k nějakým zákulisním informacím, ale to bych asi musel být napojen přímo na ten daný klub (směje se).

Pídíte se hned po výsledcích nebo čekáte až do rána druhého dne?
Snažím se je zjistit okamžitě. V tomto případě vítám službu fotbalové asociace, kdy je možnost dozvědět se je okamžitě.

Navenek působíte velice klidným dojmem. Prožíváte ty vsazené a vámi navštěvované zápasy?

Prožívám. Proto na ně nerad jezdím. Na jaře jsem zase porušil zásadu a v posledních třech kolech, jsem si nějaký vybral. Dva z nich byly pro mě nepříjemné.

Jste při sázení zarytý Holičák, nebo správný hráč, který nekouká nalevo, napravo?

Převážně většinu jarních zápasů jsem tipoval ve prospěch Holic. Bylo to dáno i tím, že se celou sezonu pohybovaly na špici. Dal jsem i proti nim. Pusu jsem si narazil ve Slatiňanech. A to hned dvakrát. Nejenže vyhrály, ale já tam byl. Předvedly výborný výkon a já už po patnácti minutách věděl, že můj tip nedopadne dobře (směje se nahlas). Když to shrnu, beru tipování spíše realisticky ne podle srdce.

Horčičkovi. Vy jste je specifická sázkařská rodina. Jaké je její kouzlo?

Možná tím, že jsme tam tři chlapy. Mamka se Tip lize chtě nechtě nemohla ubránit. Více než deset let už v tom lítá s námi (úsměv). No nedivte, vždyť o fotbale slyší dennodenně. O jiném sportu se skoro nebavíme. Už s námi i na fotbaly jebzdí.

Poodhalte nyní tajemství vašich čtvrtečních rodinných seancí při konečném vyplňování kuponu…

To večer kolikrát diskutujeme o fotbale až do aleluja. Hlavně v době, kdy ta daná část Tip ligy vrcholí.

Vesměs v každém kole všichni čtyři členové vašeho klanu získali stejný počet bodů. Děláte pro každého stejný závěr a tipujete kolektivně?
Ani v nejmenším. Samozřejmě někdy se někdo nechá ovlivnit, ale každý hrajeme za sebe. Spíše to je tak, že jednomu vyjde jeden zápas a druhému zase jiný. A může jich být i více uhodnutých či naopak. V posledním kole jsem se od členů naší rodiny v případě Rovně odklonil a udělal dobře.

Vzájemně se povzbuzujete, či na sebe žárlíte?
Nazval bych to zdravou rivalitou. Určitě si nezávidíme, ale že bychom se nějak povzbuzovali… Je to přeci soutěž a každý hraje na své triko. Opakuji jsme opravdu rád, že jsem dorovnal bráchu. I když je to v rodině, stále jsme ve střehu. Sledujeme, kdo je nad kým a podobně. Je to prestižní soutěž i v rámci naší rodiny. I díky tomu se zvyšuje náš zájem o tuto soutěž.

Pojďme se nyní vydat po stopách jarní Tip ligy. Začátek nebyl úplně špatný…

První kolo bylo v pohodě, ale to druhé mi moc nevyšlo. Figuroval jsem až za první padesátkou. Zlomilo se to někdy v půlce. Bylo to dané tím, kolik bodů získávají ostatní. Jinými slovy obtížnosti utkání. Obecně nezáleží na celkovém počtu bodů jako na udržení kontaktu se špičkou. A to se mi celkem dařilo. Takže se tipovalo úplně jinak, než když musíte riskovat. Riskovat, abyste dohonil uprchlíky.

Trochu vás poopravím. Nahoru jste se začal drápat po čtvrtém kole. Po kole, kdy pouze tři hráči dosáhli kladného výsledku. Vašich (-3) se ukázalo jako třetí nejvyšší počet. Paradoxně jste se dostal na do té doby nejvyšší příčku. Co vy nato?
Tip ligu už hraji skutečně dlouhou dobu, ovšem takovou situaci si nepamatuji. Bylo to ovlivněno pěti remízami v devíti zápasech. Dále třemi výhrami hostů a ještě k tomu překvapivou jedničkou. Když už jsem ty výsledky viděl, tušil jsem průšvih. Naštěstí jsem uhádl pár nul, což se mi ale moc často nestává. Ano, nějaký ten minus už jsem si zapsal, ale že bych se v celkovém pořadí posunul, tak to je opravdu poprvé.

Druhá polovina vám vyšla parádně. Nejhůře jste pobýval na páté příčce…

V sedmém kole jsem se vyšvihl do čela a v tom předposledním jsem se tam vrátil. Mezitím jsem ale měl minimální ztrátu na vedoucího. Zatímco do soutěže jsem nevstupoval s myšlenkami na celkové vítězství, v tuto úspěšnou dobu se mi už začaly do hlavy vkrádat. Jen tak na okraj. Vždy, když začíná Tip liga, je krédem naší rodiny dostat se do jedenáctky, která si pak užívá slavnostního vyhlášení.

Nakonec jste se na první příčce udržel. Zalíbilo se vám tam tolik?

Nebudu to popírat, zalíbilo. Říkal jsem si, že by byla velká škoda neudržet první místo. Ve finále opatrnost převážila myšlenka snažit se riskovat i za cenu toho, že bych nemusel udržet vedení.

Vraťme se do neděle 12. června. Už víte všechny výsledky, věřil jste, že jste vyhrál?

Věděl jsem, že jsem natipoval lépe než ostatní členové naší rodiny. To mě svádělo k optimismu, že takto mohli sázet i mojí další konkurenti. O vítězství jsem nebyl přesvědčený, ovšem myslel jsem si, že by to reálně mohlo dopadnout.

Jaký byl pohled do novin ve středu 15. června?

Velice příjemný (úsměv). Hned ráno. Jako nejlepší z rodiny jsem měl právo otevřít noviny jako první. Věděl jsem, o co jde, takže bych je stejně nikomu jinému nepůjčil (směje se).

Vaše reakce?

Prásknu na sebe, že nejsem dvakrát emocionálně založeným ale v tomto případě jsem měl ohromnou radost. Vyhrát totiž vůbec někdy Tip ligu je běh na dlouhou trať. Teď se to podařilo mně a já byl velice rád, že to takhle dopadlo.

Holice. Vítězství v krajském přeboru v roce kulatých narozenin. Holický občan vítězem fotbalové Tip ligy. Jak, že se to takhle sešlo?

Holice odehrály velice dobrou sezonu, což mi usnadnilo tipování. Jinak Tip liga je v Holicích hodně sledovaná a já už zaznamenal několik ohlasů na vítězství v této prestižní soutěži. No a přijde mě to asi pěkně draho. Mezi kluky máme sazebník a fotky v novinách jsou vysoko… A rozhovor? Tam snad ani není (smích).

Vítězstvím jste si na sebe ušil ještě větší bič. Jaké jsou vaše plány pro podzimní Tip ligu?
Obhájit je těžká věc. Beru to jako velkou výzvu. Je to pro mě zavazující a já se budu snažit nepropadnout.

A na závěr. Jak se vám líbily ceny od našich partnerů?

Slavnostním vyhlášení je zážitek sám o sobě. Jeho úroveň stoupá a cen přibývá. Musím říct, že jsou super. A jako Holičákovi mi pardubický dres nevadí…

Autor: Zdeněk Zamastil

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MALVÍNA MALÁ se narodila 5. prosince v 16 hodin a 15 minut. Měřila 48 centimetrů a vážila 3290 gramů. Maminku Hanu podpořil u porodu tatínek Josef. Doma v Němčicích na nového sourozence čeká devítiletá Nela.
5

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Oheň popálil muže v obličeji

Pardubice – Hasiči zasahovali na pardubickém sídlišti.

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Zastupitelé budou jednat o spalovně

Pardubice – Zasedání pardubického zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince mimořádně už od 12 hodin, má na programu například projednání odkupu spalovny nebezpečného odpadu od společnosti AVE CZ, smluvní dokumentaci pořízení sídla ČSOB Pojišťovny nebo záměr výstavby terminálu B a terminálu Jih.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT