„Ve středu jsme byli primátorem Martinem Charvátem po nepříliš úspěšných jednáních ANO a ODS pozváni k jednání o spojení s ANO v obrysech současné koalice. Proti našemu programu nemá ANO, Koalice pro Pardubice (KPP) ani ČSSD zásadní námitky a v mnohém jsou ochotni ustoupit,“ konstatoval lídr Pirátů Ondřej Karas.

Piráti paralelně vedou i jednání o „duhové“ koalici, v níž by kromě nich byli ODS, Pardubáci společně, KPP, Sdružení pro Pardubice (SPP) a ČSSD. „Jednání o ‚duhové‘ koalici jsou výrazně dál. Postupně jsme se sešli s ODS, Pardubáky a SPP a zjistili jsme, že máme velkou programovou shodu,“ poznamenal Karas.

Posun ve vyjednávání o „duhové“ koalici potvrdil i lídr uskupení Pardubáci společně František Brendl. „Dostali jsme od ODS programové body a jeden z nich je neodkupovat spalovnu v Rybitví za stávajících podmínek. To nám nevadí, pokud se bude dál jednat o nějaké jiné variantě odkupu. V případě, že je ústupek technického charakteru, nemáme s ním problém, pro nás je důležitý ten cíl,“ uvedl Brendl.

Naopak původní pětikoalice s ANO v některých bodech hledá shodu jen těžko. „Zádrhel je v tom, že každý máme ve volebních programech silné priority. Máme pět zásadních bodů za každou stranu. Pokud mají jednání doběhnout do cíle, musíme nalézt shodu v tom, co je pro nás důležité,“ vysvětlil lídr ODS Karel Haas.