Vypouštění vyléčených opeřenců, hned patnácti poštolek a jedné labuti, se konalo včera na břehu Labe nedaleko Rosic nad Labem.

„Toto místo jsme zvolili především kvůli labuti, kterou jsme potřebovali dostat na vodu. Navíc většina poštolek se k nám dostala z Pardubicka a Chrudimska, vrací se tak do místa, které jim je blízké,“ sdělil vedoucí záchranné stanice Josef Cach.

Vypadly z hnízda či narazily do skla

„Poštolky se do zařízení záchranné stanice dostaly zejména jako mláďata, a to buď tak, že vypadla z hnízda nebo narazila do prosklených ploch či se střetla s automobilem,“ uvedl Cach.

„U mláďat poštolek je potřeba denní péče, musí se ručně krmit v rozmezí jedné a půl až dvou hodin. To znamená ve dne i v noci, to je krmíme například o půlnoci, ve tři ráno, a poté v šest. Musí nás být samozřejmě víc a střídáme se u nich,“ dodala Marie Cachová ze Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka.

Jejich léčba a následná rehabilitace v areálu záchranné stanice se konala již v nově zbudovaném léčebném zařízení, jež vzniká za podpory operačního programu pro životní prostředí.

„Součástí tohoto zařízení je i stavba rozletové voliéry, která byla poprvé využita pro rozlétání těchto dravců pro návrat do přírody,“ konstatoval Cach. Dostavba nových léčebných komplexů Záchranné stanice Pasíčka bude již brzy dokončena, v září ji čeká slavnostní uvedení do provozu.

Léčba poštolek i jejich příprava na život ve volné přírodě je velmi náročná. Ovšem zašumění křídel nad hlavou za to rozhodně stojí. O tom se mohli přesvědčit všichni, kteří s vypouštěním pomáhali, například radní Pardubického kraje Václav Kroutil, náměstek pardubické primátorky František Brendl či vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Také město poskytlo Záchranné stanici Pasíčka finanční příspěvek. „Je to taková první vlaštovka. Poskytli jsme stanici třicet tisíc korun z rezervy rady. Uvidíme co dál,“ vysvětlil náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Labuť její handicap omezovat nebude

Skupinu patnácti poštolek doplnila také labuť, která se do stanice dostala kvůli poraněnému křídlu. To se nepodařilo zcela vyléčit, takže není schopna úplného letu. „Pro život na vodě jí tento handicap neomezuje, proto byla umístěna na Labe, které v zimních měsících nezamrzá a může zde tedy celoročně žít,“ uzavřel vedoucí Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka Josef Cach. (Monika Suchá)