Půjčím si na začátek titul letos znovu vydané desky. Jste pořád v kapele bestiálně šťastní?

Tam je otázka, co znamená to spojení vlastně… V podstatě asi jo, někdy šťastní jsme, někdy to je horší. To se pořád střídá a já už jsem si zvykl, že je to taková vlnovka. To je jako v dlouhodobém vztahu, nebo ve vztahu rodič a dítě, je to dlouhodobé spojení. Taky se to s časem nějak mění, protože se mění i lidé, kteří v tom spojení jsou. Někdy k lepšímu a někdy k horšímu.

Čím si myslíš, že to je, že se na vaši hudbu chytají patnáctiletá děcka, která jinak kytarová muzika moc nebere, i dvacátníci, třicátníci – mnohdy i výš?

Asi se nám povedlo pojmenovat ty pocity, co mají lidé, když jsou v týnejdžorvské fázi. V té době se taky začneš zajímat o hudbu a i když se ten vkus postupně mění, tyhle věci ti většinou zůstanou. Umíme je nějak oslovit, oni potom zestárnou a místo nich přijdou další. Tam přichází bonus, že i přesto, že už nevypadáme jako oni, tak je ta muzika baví, což mi přijde ještě mnohem lepší. Nedokážu říct, čím to je úplně konkrétně, ale nějaké „kouzlo“ tam asi máme, jinak si to vysvětlit nedo-kážu, ale fakt tam mladí lidé nějací pořád jsou.

Je to od těch, nevím od patnáctiletých do čtyřicátníků?

Podle statistik sociálních sítí máme nejsilnější skupinu 24-34, ale hned za nimi je na druhém místě 18-24 a pak jsou teprve třeba ti 34-45. Ale třeba 15-18 tam to je hodně málo. Ale máme i takové, které jsme z hiphopu přitáhli na tu naši muziku. Takže „škodíme" třeba i takhle. A ještě má vliv jedna poměrně vtipná věc. Udělali jsme kapelu pro děti (Mixle v piksle, pozn. aut.), ta už existuje dvanáct let. Určitá část dětí, které si zvykly na tvůj hlas a rozklíčují ho ve Fixe, tak tě následně pak přijmou. Opravdu se to někdy děje a tohle mi došlo ve chvíli, kdy za mnou po koncertě přišel borec, a povídá „Hele, skvělý koncert. Já jsem začínal na Mixlích”. A mně to došlo, že mu tehdy bylo osm, že jo.

Kolik vlastně teď máte koncertů do roka? Jste dost na cestách…

Dost se to zmenšilo. Já myslím, že se to pohybuje kolem 90 třeba, 80-90 koncertů za rok, když k tomu připočtu Mixle v Piksle, a když někde hraju sám a s Pítrsem a ještě máme ten revival, tak se dostanu na těch 100-110 koncertů za rok, spíš kolem té stovky nějakých veřejných vystoupení.

Stejně to je dost rekordní počet, ne?

Já myslím, že jsme měli jeden čas nálepku kapely, která hraje opravdu hodně, ale začali jsme si to postupem času dost hlídat, nechtěli jsme sebe i celou zem takzvaně ujezdit. 

close Vypsaná fiXa na Rock for People 2023 info Zdroj: Vojta Mervart zoom_in Vypsaná fiXa na Rock for People 2023

A v těch nejdivočejších letech?

Tak v nejlepších jsme jeli 140-150 akcí, že jo, ale to byly roky 2000-2005, kdy jsme do toho fakt bušili a snažili jsme se rozkopnout ty místní dveře. Pak jsme se dostali dovnitř a věděli jsme, že když tam chceme zůstat, tak už nemá smysl je vylamovat, ale spíš nějakým způsobem ozvláštnit tu místnost ve které jsme. V jednu chvíli nám došlo, že hrát moc je kontraproduktivní. Tak se to nějak usadilo a společně dáváme i pauzy, že se nehraje, abychom si od sebe odpočinuli atd. Jedna věc je poptávka a druhá věc je ponorka. Je prostě dobré s energií hospodařit. Chceme, aby to bylo takové čerstvé, jezdíme vždycky co nejdéle a snažíme nikde moc nespat, protože jsme zjistili, že takhle nám to funguje dobře. Když jsme jezdili 4, nebo 5 akcí a všude jsme spali, tak na té páté se všichni nenáviděli, když to přeženu. A díky poloze, kterou Pardubice mají, tak se odevšad dá vrátit za 3 hodiny a to už za to stojí. 

Letos jste za desku Kusy radosti dostali Anděla. Jak vůbec vnímáš ty hudební ceny?

Nesmíš z toho začít přehnaně bláznit, že jsi nejlepší a že už to takhle bude furt. To je špatnej přístup. Ale je to samozřejmě příjemné ocenění. Udělalo nám to radost, hlavně to udělalo radost dost lidem kolem nás, jako jsou naši rodiče, nebo lidé v tvé bublině, co se hudbou úplně nezabývají, ale tohle k nim dolehne, že tvé jméno někdo někde víc zařve a oni, i když jsou jinde a dělají úplně něco jiného, tak řeknou, no jo, tak asi dobré, ty jo. 

Třeba to přitahuje nějaké staré fanoušky, „Hele, furt hrajou."

Jo, je to pro tu kapelu, která hraje už dlouho, nějaký rozvířený prach. Ale každý prach se zase usadí a jede se dál. Příští rok už nebude nikdo vědět, kdo to vyhrál před rokem nebo před dvěma.

Jak lidé reagují na nové písničky? Protože mně přijde, že stejně čekají na ty svoje, které mají zažité.

Tak léta letoucí platí zákon toho, že když chceš mít dobrou novou píseň, tak ji musíš hrát. Když ji nehraješ, tak smůla. My jsme měli šňůru, tam jsme hráli z nové desky všechno, pak jsme vycítili, co z toho nejvíc zabírá, protože to zase dlouhodobě nejde všechno hrát. Ale myslím, že se nám z té desky podařilo takových 6 až 7 věcí trvale zařadit do playlistu, což mi přijde víc než dobré. 

Čím myslíš, že se stalo, že jste takový kult?

To nevím a ani si tak nepřijdu. 

Myslíš že ne?

Já myslím, že ne. 

Ještě ne?

Ne tak jinak - vůbec! Takhle bych to neviděl.

Stojí se na vás fronty za dva rohy od klubu, vyprodáváte koncerty během pár minut…

Tak plníme asi jednoduchý zákon, že se snažíme dělat dobré písně a to lidi stále oslovuje a my jsme za to rádi. Ale z téhle pozice bych to neoznačil jako kult, to mi přijde jako silný slovo a ani se to k nám moc nehodí. Spíš bych nás označil za spřízněnce, kteří nezapomněli, jak to bylo a proč to vzniklo. Na to je dobré nezapomínat,

Proč musela Vypsaná Fixa znovu přetočit svoje starší album, aby mohlo vyjít na vinylu? A oslaví třicetiny koncertem na Třídě Míru? Dozvíte se v druhé části rozhovoru.

Letos jste vydali na vinylu vaši druhou velkou desku Bestiálně šťastní. Jenže, aby mohla vyjít, tak jste ji museli natočit celou znovu, jako živák před publikem.

Je to tak, že my jsme první tři desky vydali pod BMG, BMG potom zfúzovalo se SONY, a my u nich vydali ještě čtvrtou desku. Pak ta vydavatelství skončila a my jsme si udělali svůj label. V roce 2009 jsme vydali Klenot, od té doby už jsou všechny nahrávky a práva naše. Chtěli jsme na vinylech vydat i ty desky první desky a tak je Ladis, šéf našeho labelu, je oslovil s nabídkou licenční smlouvy. Oni nejdřív odpověděli že jo, že se domluvíme a půl roku nic, pak zase jo, pak dva roky nic, furt to byl takový ping-pong. Nakonec se přestali ozývat úplně, a to si myslím, že bylo z toho důvodu, že se začalo rozjíždět Spotify a ostatní streamingové služby A oni zjistili, že pro ně je nejlepší, když jim od těch streamingových služeb chodí peníze, protože práva jsou jejich a devadesát procent zaměstnanců už tam nedělá, takže v klidu ždímáš katalog a šetříš na výplatách. Pohoda.

close Kapela Vypsaná fixa. info Zdroj: se svolením KZ Valašské Meziříčí zoom_in Kapela Vypsaná Fixa.

Tak jste si řekli, že to natočíte znovu.

Ve smlouvě máš, že když to po nějakých letech nahraješ znova, tak si to i můžeš znovu vydat. A tohle to splňuje. Nejdřív jsme se toho báli, že jo, protože už jsme takhle chtěli dělat „Brutální všechno", už to bylo i domluvené studio, ale pak jsme si říkali, že to nejde, že to je blbost, furt jsme jako doufali, že se to povede domluvit, ale pak jsme viděli, že to z nich nedostaneme, tak jsme do toho šli. 

Točilo se před publikem, v Café V Lese v Praze. Věděli jste, když jste tam šli, že to vydáte?

Řekli jsme, že to nahrajeme. A zjistíme, jak to vlastně hrajeme, jak to zní a jestli to má smysl. Smazat to můžeš vždycky.

Jasně.

No, Ondřej Ježek (hudební producent, pozn. aut.) pak vzal starou nahrávku, vzal si ji do stopy, a míchal k tomu tohle, aby se přiblížil k tomu originálu. A jenom se zjišťovalo, jestli to funguje, aby to nebylo trapné. Zjistili jsme, že neuvěřitelně fachá! Pak se k tomu jen dotočily nějaké sbory a upravilo pár slyšitelných chybiček na kytarách a bylo to.

Je to v podstatě nová deska…

Svým způsobem je to nová deska, hlavně pro některé lidi. Takže my bychom našemu bývalému labelu měli vlastně poděkovat, protože teď hodně lidí chodí a říká „No, tohle šlo nějak mimo mě. Nebo jsem to neposlouchal". Má to svoje zajímavé přesahy, které mi úplně nedošly, když jsme do toho šli, a tím, že jenom chceme mít ten vinyl.

Takže se vrátíte k té první, která původě padla pod stůl?

No, otevřelo se to. Nejhorší je začít, že jo. On ten celý proces dá docela mentálně zabrat a taky bys měl dělat něco nového. Zatím chuť je. Na druhou stranu, dělá to trochu binec na těch digitálech, když tam máš dvě stejné desky. Ale my jsme hlavně chtěli ten vinyl. Já si přesně pamatuju na ten moment, kdy jsem ten vinyl přinesl do dodávky a všichni z toho byli hrozně nadšení, že to, co sis řekl, že by jsi chtěl, tak to držíš v ruce. Pak ještě druhá věc, když jsem o tom přemýšlel. Když jsme se na začátku bavili o těch mladých lidech - ti lidé, kterým je třeba teď 20, tak v té době, kdy tohle vyšlo, tak tady ani nebyli. Tak u nich je celkem jedno, jestli uslyší tu starou nahrávku, nebo tuhle novou, protože obě nahrávky jsou na stejné startovní čáře.

Příští rok budete mít 30 let…

Ano.

Chystáte něco? Nějaké oslavy?

Debatujeme o tom v dodávce.

Koncert na Tř. Míru?

Tak pro Pardubice to zatím nemáme vymyšlené. Uděláme velkou akci v Praze na Střeleckém ostrově, tam budou hlavní oslavy, takový fesťák, už jsme něco takového dělali, jmenovalo se to Letní tlení, tak to bude takové podobné, tak to už víme, ale jinak je to ještě ve fázi dohadování.

| Video: Youtube

Nějaká velkolepá výběrovka?

Těžko říct. My budeme pokračovat ve vydávání alb na vinylech, které na vinylu nevyšly, zbývají ještě tři desky. Začal jsem si taky psát takový deník, který začíná tento rok 20. 8., kdy vyšlo naše první demo, tak to teď celý rok píšu, je to takový výlet po stopách té minulosti. Mně přišel obal našeho prvního dema do našeho známého, protože my jsme ho nemohli sehnat, já jsem ani nevěděl, kdy to vyšlo přesně, jen že to bylo někdy v srpnu. A on se mi ozval a vyšlo to skoro na den přesně 20. 8., tak jsem to bral jako znamení. Tak jsem si napsal o tom prvním demáči, jak to bylo tenkrát, na co si pamatuju, co se dělo a tak, takhle teď jedu v současnosti, ale kombinuju to zároveň s retrospektivními vzpomínkami a vydávám se po „vypsaných stopách“. Tak to budu takto celý rok sbírat a nějak tam zrekapituluju všechno, co jsme nahrávali, vydali a co se dělo, tak doufejme, že to vydržím a vzejde z toho něco, co bude někoho zajímat.

Hráli jste akustické koncerty, je tu hraní s filharmonií, kapela pro děti, živák celé desky… Je ještě něco, co byste si s Fixou chtěli dát? Nějaký sen?

Já vždycky říkám, že bych ještě chtěl, kdyby nás ještě někdy pozvali na festival v Glastobury. Tam bych se chtěl dostat, ale reálné to asi úplně není. Ale zase pódií je tam hodně, občas se tam nějaké bizarní kapely z východní Evropy taky dostanou, že jo. Třeba si nás někdo všimne, uvidíme.