Právě v té době totiž uplyne 200 let od narození tohoto průkopníka v oboru železniční dopravy. Vrcholem celoročního projektu Rok Jana Pernera má být Železniční den, který se uskuteční v sobotu 12. září.

„S přípravou celého projektu jsme začali již před dvěma roky. V pracovní skupině se sešli lidé z různých pracovišť – magistrátu, krajského úřadu, univerzity či Východočeského muzea," uvedl vedoucí pracovní skupiny Vlastislav Mojžíš, který je spoluzakladatelem pardubické dopravní fakulty, jež nese jméno Jana Pernera.

Univerzita Pardubice se k oslavám připojí odbornou konferencí a také odhalením busty slavného rodáka ze středočeské obce Bratčice.
Nejbližší akcí, která bude součástí Roku Jana Pernera, se už dnes stane uvítání Legio᠆vlaku, který přijede na pardubické nádraží.

Opravili hrobku

Na pondělí 7. září je pak přichystáno odhalení zrenovované hrobky Jana Pernera. Autorem hrobky byl známý architekt Ladislav Machoň, jehož rodina je tam pohřbena společně s Pernerovými.

„Stav hrobky nebyl uspokojivý. Dohodli jsme se proto s jedním z dědiců, že se Společnost Jana Pernera bude o hrobku starat. Dostali jsme ji za symbolickou jednu korunu," podotkl předseda Společnosti Jana Pernera a pardubický historik Jiří Kotyk.
Pro fanoušky vlaků bude ale jistě nejzajímavější akcí Železniční den. Bohatý program je připraven na hlavním pardubickém nádraží, ale také na nádraží v Rosicích nad Labem nebo Východočeském muzeu.

„Na sobotu 12. září se chystá jízda parního vlaku na trase z České Třebové do Pardubic. V nádražním kině Sirius, jehož provoz ještě mnozí pamatují, se budou po celý den promítat filmy s železniční tematikou. Máme připravený i doprovodný program, jako jsou tvůrčí dílny, taneční vystoupení či koncert," představil program obchodní ředitel pardubického regionálního centra Českých drah Tomáš Netolický.

Při Železničním dnu plánují také odhalit základní kámen sochy Jana Pernera.

„Tato socha je součástí projektu přednádraží. Vytváří se k ní projektová dokumentace," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.