„To, že je víno? Tenhle kvas? Vždyť křiví ústa, láme vaz!" Tenhle výrok připsal Otci vlasti spisovatel Jan Neruda v Romanci o Karlu IV. Ať už 
s vínem nebo bez, v sobotu budou na mnoha místech na Pardubicku slavit 700 let od narození českého krále a císaře Svaté říše římské.

V Pardubicích oslaví významné výročí na zámku. Východočeské muzeum tam od 17 hodin pořádá Den oslav narození Karla IV. Návštěvníky zámku čeká přednáška historika Davida Venclíka, komentovaná prohlídka nové expozice dějin Pardubic a koncert gotické hudby s názvem Flos Florum.

„Karla IV. a tradici hradu Karlštejn včetně legend a mýtů, například o tamějším fraucimoru, představí mladý historik David Venclík. I když je to přednáška, můžu slíbit, že nudit se nikdo nebude," vysvětlil ředitel Východočeského muzea 
v Pardubicích Tomáš Libánek.

„Následovat bude komentovaná prohlídka nově otevřené expozice Pardubice – příběh města, která se soustředí na období vlády Lucemburků. Atmosféru doby dotvoří večerní koncert na nádvoří zámku, na kterém zazní skladby z rukopisu Vyšebrodského a výběr z Jistebnického kancionálu v podání loutny a akordeonu," popsal program ředitel muzea.

Koncert s názvem Pocta Karlu IV. se od 17:30 hodin uskuteční v chrámu Svatého Petra a Pavla ve Zdechovicích. „Jedná se o koncert žesťového kvarteta Komorní filharmonie Pardubice a žáků zdechovické školy," řekl za organizátory Jan Mazal.

CHVOJENEC SLAVÍ

Ve Chvojenci slaví tento rok 680 let od první zmínky 
o obci. Oslavy se tak spojí 
s jen o dvacet let starším výročím Karlovým.

„Výročí si připomeneme mimo jiné písničkami z legendárního muzikálu Noc na Karlštejně v podání herců Východočeského divadla Pardubice Martiny Sikorové a Milana Němce," sdělila Deníku za pořadatele Marie Schillerová. Písničky z muzikálu Noc na Karlštejně budou znít také v Sezemicích, a to v neděli 15. května.

„Od 18 hodin zazní ty nejznámější skladby v sále sezemické radnice. Divadelní spolek Šembera z Vysokého Mýta tuto hudební komedii nastudoval naprosto perfektně. Před představením nebude chybět sklenička dobrého vína, kterou si budou diváci moci přiťuknout se samotným králem," podotkla mluvčí Sezemic Marie Schillerová.