Před 96 lety v Pardubicích zemřel první český aviatik, pardubický rodák Jan Kašpar, který proslul dálkovými lety. Bylo mu pouhých 43 let. Jeho smrt je zahalena tajemstvím. V úmrtním listě stojí jako příčina zápal plic, ale dobový tisk spekuloval i o sebevraždě. Debatuje se také o tom, zda zemřel 2. března nebo až následující den.

Zdravotní stav Jana Kašpara byl složitý od roku 1926, kdy na třídě Míru utrpěl těžký úraz nohy. „Uvázl tehdy nohou v jakési proláklině, zranění se nehojilo a provázely ho těžké bolesti,“ popsal historik Jiří Kotyk, jaký byl začátek roku 1927 pro Jana Kašpara. Navíc aviatik čelil bankrotu. Založil parní pilu, které se nedařilo. Ke krachu přispěl i jeho nepoctivý společník Beno Schück. Slavný pardubický rodák prožil své poslední dny v domě u své sestry.

První český aviatik se narodil 20. května 1883 v Pardubicích do rodiny hoteliéra a majitele hotelu Veselka. Po studiích na pardubické reálce odešel do Prahy na Vysoké učení technické, kde získal titul inženýr. Kašpar se pokoušel o vlastní konstrukci draka a motoru, ale nakonec zakoupil jednoplošník L. Blériota.

Na repliku se můžete podívat zde:

První let před diváky, ve výšce 20 až 25 metrů, uskutečnil 16. dubna 1910. Dálkový přelet z Pardubic do Prahy, který ho proslavil, se vydařil 13. května 1911.