„Události druhé světové války se pomalu, ale jistě vytrácejí zhistorického povědomí české společnosti. Přitom jsou snimi spojeny hodnoty a pojmy, které jsou aktuální vkaždé době - hrdinství, obrana svobody, a na druhé straně násilí nebo kolaborace. Je proto velmi potřebné, aby tragédie vLežákách a Lidících byly připomínány, třeba formou štafetového běhu,“ řekl krajský radní Miloslav Macela, který bude přítomen slavnostnímu startu vLežákách a na štafetový kolík připevní stuhu Pardubického kraje.
Svoji stuhu pak postupně připojí i zástupci třinácti měst, do kterých účastníci štafetového běhu zavítají. VPardubickém kraji to budou Nasavrky, Bojanov, Seč, Třemošnice a Ronov nad Doubravou. Dalšími zastávkami na 150 km dlouhé trase bude např. Čáslav, Kolín či Praha a do Lidic by měli závodníci dorazit 10. června, deset minut před desátou hodinou dopolední.
Štafetový běh mezi Ležáky a Lidicemi pořádá za přispění Pardubického kraje, Českého svazu bojovníků za svobodu a řady dalších subjektů agentura JR RUNNING SPORT zNasavrk a letos se poběží už po devatenácté.