Lokalita U Trojice v Pardubicích se mění k lepšímu. Od 80. let, kdy zde zaniklo bývalé zahradnictví, objekty chátraly a neřízeně se zde rozrostly invazivní rostliny, jako je akát nebo javor. Na místě byly i nelegální skládky odpadů. V posledních dovu letech se podařilo skládky odstranit a místo rekultivovat. Okrašlovací spolek u Svaté Trojice společně s dobrovolníky zde nyní vysadil 20 ovocných stromů, tradiční odrůdy hrušní a jabloní.

„Účelem projektu je pokračovat v zušlechťování lokality započatého naším spolkem v roce 2022. Rozhodli jsme se zde vysadit staré a krajové odrůdy ovocných stromů. Chceme zde vytvořit spíše přírodní prostředí pro krátkodobý pobyt či relaxaci, místo vhodné pro procházky. Dáváme přednost přirozené vegetaci, louce s tradičními odrůdami stromů. Projekt je plně v souladu s aktuálním územním plánem města Pardubic, v lokalitě je plánována funkční krajinná zeleň,“ upřesnil Vítězslav Haupt ze spolku U Svaté Trojice.

Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ v grantovém řízení Stromy částkou 63 324 korun. Dvacet vysazených stromů bylo od velikosti odrostku po vybrané solitérní sazenice okolo 20 až 25 cm. K doplnění stávajících výsadeb z jara roku 2023 byly vybrány morušovníky bílé, které mají na řadě míst Pardubic tradici v pěstování. Dále byly vysazeny staré odrůdy hrušní a jabloní.