„Sesuv půdy srazil jednoz vozidel patroly s našimi vojáky,“ říká o tragédii mluvčí Generálního štábu České armády Jana Růžičková.

„Včera v ranních hodinách pak byl jeden z vojáků nalezen bez známek života,“ dodává Růžičková s tím, že jeho spolujezdce se podařilo zachránit.

„Vážně zraněný voják je již po operaci a v nemocnici v Mazáre Šarífu čeká na to, až ho budou moci převézt do české nemocnice v Kábulu,“ popsala situaci Růžičková. Jeho stav je podle posledních informací stabilizován. Jména obou vojáků ministerstvo na přání jejich rodin nebude zveřejňovat.

Jak jsme zjistili, u chrudimských výsadkářů v současné době vládne smutek. Místostarosta Chrudimi Petr Řezníček nám včera večer potvrdil, že voják, který v Afghánistánu zahynul, byl příslušníkem chrudimského výsadkového praporu. „Je to pro nás obrovská tragédie,“ uvedl Řezníček.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová slíbila, že armáda se o postižené rodiny postará. „Pomoc nemůže být jen materiální, ale také duchovní,“ dodala Parkanová. Památku mrtvého vojáka také včera uctila Poslanecká sněmovna minutou ticha.

V tomto týdnu se již jedná o druhý incident v Afghánistánu. V úterý se stal terčem ostřelování vedoucí českého velvyslanectví v Kábulu, chargé d'affaires Filip Velach. Kulomety a granáty zaútočila na jeho vůz skupina povstalců poblíž města Ghazní. Velvyslancova ochranka útok odrazila.

V současnosti působí v Afghánistánu 220 vojáků, z toho 100 v Kábulu a 83 v severní části země v okolí Fajzábádu.