Krajský průměr pak je 12092 korun, Pardubicko je na tom nejlépe, následované Orlickoústeckem a Chrudimskem. Nejhůře jsou na tom důchodci ve Svitavách, kde měsíčně dostávají 11914 korun.

Stejně jako u klasických mezd mají vyšší důchod muži. Ti si na Pardubicku každý měsíc přijdou na 13509 korun, ženy měsíčně dostávají 11167 korun. Krajský průměr činí 13262 korun u mužů a 11024 korun v případě žen.

Statistický průměr je však zkreslován extrémními hodnotami, a tak uvedenou částku spousta důchodců nezíská. Ti pak musí každodenně řešit řadu finančních problémů. „Na průměrnou výši důchodu nedosahuji. Hodně peněz utratím za léky, takže mi zbývá akorát na provoz bytu a jídlo. O tom, že bych si něco našetřila, nemohu ani přemýšlet,“ uvedla důchodkyně z Pardubic, která si nepřála být jmenována.

Oproti tomu třiašedesátiletý Vladislav Hlaváček na průměrnou výši penze dosáhne. Přesto musí šetřit. „Dá se s tím vyžít, ale člověk se musí uskromnit. Ale co, stejně už všechno máme, nemusíme si pořád kupovat nové oblečení,“ řekl s nadsázkou Hlaváček. Sám nejvíce peněz utratí za potraviny a léky. „Jsem invalidní důchodce a beru hodně léků,“ doplnil Hlaváček.

Zatímco Hlaváček bydlí ve vlastním bytě, řada starších lidí žije v domovech pro seniory. A ubytování zde je také podstatný výdaj. Například v Domově u fontány v Přelouči vyjde měsíční pobyt v dvoulůžkovém pokoji se stravou pětkrát denně na 10647 korun. „Úhrada za ubytování a stravu je stanovena s ohledem na výši příjmu klienta při respektování zákonného zůstatku příjmu klienta ve výši 15 procent. Cena zahrnuje ubytování, energie a další služby, jakými jsou úklid pokoje, praní, žehlení a drobné opravy prádla,“ uvedla ředitelka Domova u fontány Danuše Fomiczewová.

Senioři ale mohou využít i řadu slev. V kraji například funguje slevový systém Senior Pas, jenž poskytuje seniorům nad 55 let věku možnost čerpat slevy pět až padesát procent u vybraných poskytovatelů v celé České republice. „Projekt je zaměřen na snížení finančních výdajů seniorů při běžných nákupech a při provozování volnočasových aktivit. Zajišťuje seniorům větší dostupnost kulturních, přírodních a jiných památek. Vstup do projektu a vydání slevové karty Senior Pas je pro všechny zájemce zdarma,“ řekl krajský radní Pavel Šotola.V porovnání se sousedními kraji jsou na tom důchodci v Pardubickém kraji lépe než na Vysočině, kde penzisté v průměru dostávají 12054 korun, a Olomouckém kraji, kde mají 11960 korun. V Královehradeckém kraji je však průměrná penze 12183 korun, v Jihomoravském 12177 korun a ve Středočeském dokonce 12485 korun.

Celkem na konci loňského roku žilo v kraji 121455 starobních důchodců - 39602 na Pardubicku, 32614 na Orlickoústecku, 25091 na Chrudimsku a 24148 na Svitavsku. Z toho čtyřiadvacet žen bylo starších sta let.