„Vyšehněvice jsou fajn místo pro život. Co nás ale v letošním roce potrápilo, byla absolutně nedostačující kapacita mateřské školky ve Bělé. Ve spádové školce nemají naše tříleté děti šanci. Já vozím dceru do školky v Lázních Bohdaneč. Je to dál, ale jsem za to ráda,“ zmínila místní obyvatelka Pavlína Mrštíková.

Rodiče z Vyšehněvic kvůli nedostatku míst vozí své děti i do mateřské školy ve Břehách nebo Chudeřicích, což je v obou případech téměř 10 kilometrů, zatímco do Rohovládovy Bělé jsou to necelé dva kilometry.

„Loni jsme dávali přihlášku do školky a náš syn byl první pod čarou. Nakonec se na nás usmálo štěstí a dostal se do školky, ale vím že spoustu dětí se do školky nedostalo a letos se to opakovalo. S místy ve školkách je tady pravdu problém,“ vyjádřila se Gabriela Bobková, maminka z Vyšehněvic.

PSALI JSME JIŽ:

Před 4 lety kontaktovali starostku z Vyšehněvic místní rodiče s nápadem založit dětskou skupinu, která by chybějící školku nahradila. „V tomto případě zůstalo jen u návrhu. Založit dětskou skupinu v té době a vlastně i teď znamená velkou finanční a organizační zátěž. Navíc je nutné mít prostor a lidi, a to jako malá obec nejsme schopni zajistit,“ vyjádřila se starostka Jana Exnerová. „Paradoxní vlastně je, že uzavíráme smlouvu o vytvoření společného školského obvodu, aby měla školka jistotu, že bude mít děti, ale současně víme, že tam ta místa nejsou,“ doplnila starostka.

close Ze školky byla kuchyně přesunuta do základní školy. info Zdroj: Deník/Magdalena Plivová, Obec Vyšehněvice zoom_in Ze školky byla kuchyně přesunuta do základní školy.

Mateřská školka v Rohovládově Bělé funguje jako spádová pro 8 okolních vesnic, jsou to Vyšehněvice, Voleč, Bukovka, Pravy, Vlčí Habřina, Sopřeč, Žárovice a Přepychy. V současné době navštěvuje spádovou Mateřskou školku v Rohovládově Bělé 68 dětí, chodí do tří tříd. Jedna ze tříd je nyní provizorně umístěna v bývalé tělocvičně. „My vlastně máme štěstí, že bydlíme ve Bělé, takže dceru do školky vzali. Co vím, tak holky z okolních vesnic prostě měly smůlu,“ řekla Aneta Vopálková, která bydlí v Rohovládově Bělé.

V loňském roce obec Rohovládova Bělá provedla rekonstrukci místní základní školky, ve které nechala vybudovat novou kuchyň. Ta se dříve nacházela právě v mateřské škole. „V loňském roce se nám tak podařilo alespoň částečně navýšit kapacitu mateřské školy o dalších 16 míst,“ uvedl starosta Rohovládovy Bělé Václav Fišer. Projekt přemístění kuchyně stál 15 milionů korun, 7 milionů šlo z rozpočtu obce. Ve školce vznikla nová třída v místní tělocvičně, obec nyní plánuje přestavět bývalou kuchyň a vytvořit tak plnohodnotnou třídu.

V současné době projektanti vytváří návrh, na jaře chce obec mít všechna potřebná povolení. „Následně budeme žádat o dotaci a myslím si, že se nám podaří novou třídu vybudovat v roce 2023,“ uvedl Fišer. Do nové třídy se přesunou děti z tělocvičny, takže celková kapacita se navýší o 4 místa.

Téma nedostatečné kapacity mateřských škol na Bohdanečsku otevřela starostka Vyšehněvic také na jednání Regionálního svazku obcí Bohdanečsko zhruba před rokem a půl společně se starostkou nedaleké obce Bukovka Pavlou Friedrichovou Sirůčkovou. Podle jejich slov se o mateřských školách na svazu diskutovalo, ale dlouho už se spolek nesešel, takže toto téma, stejně jako ostatní utichlo. Starostka Exnerová se současně zmínila, že řešení je zatím v nedohlednu a nyní je téma de facto u ledu.