První listopadový den zcela obrátil život několika rodin.

Krátce po sedmé hodině ranní došlo k požáru v pardubické chemičce Explosia. Po něm a následné explozi zůstali čtyři těžce zranění zaměstnanci.

Jeden z nich zemřel ve vinohradské nemocnici, tři další zůstávají v kritickém stavu. Příčiny neštěstí nyní zkoumají experti Státní báňské správy.

Odhaleny první chyby

Ti již našli pochybení v jiných provozech pardubické chemičky. Ta omezí na dobu, než se závady odstraní, chod celé továrny.

„Při šetření této mimořádné události provedli kontroloři báňského úřadu ještě namátkovou kontrolu v okolních budovách, kde dochází k podobné výrobě. Při ní zjistili nedostatky a závady. Zapsali je do závazného příkazu, který pak včera odeslali vedení společnosti Explosia,“ uvedl včera ústřední báňský inspektor Bohuslav Machek.

Podle mluvčího Explosie Martina Vencla však nepůjde o přílišný zásah do chodu společnosti.

Stanovisko však Explosia zaujme, až si celý protokol od báňských inspektorů prostuduje.

„Zatím neznáme celé znění tohoto příkazu. Nicméně nějaké informace máme a na odstranění závad intenzivně pracujeme. Zatím se tak záležitost provozu nedotýká.

Více však budeme vědět, až příkaz obdržíme. Podle něj teprve budeme vědět, zda se to nějak výrazně chodu dotkne,“ uvedl Martin Vencl s tím, že Explosie je stále v kontaktu s rodinami postižených pracovníků.

Stav tří přeživších stále nedoznal výraznějšího zlepšení.

Ilustrační foto
Chvaletice čekají na verdikt úředníků

Vyšetřování potrvá měsíce

Samotné vyšetřování příčin páteční tragédie bude podle Bohuslava Machka trvat týdny až měsíce. „Naši inspektoři již zajistili všechny potřebné dokumenty. Podle nich budou vyhodnocovat, zda se při výrobě postupovalo podle všech norem,“ uvedl ústřední báňský inspektor Bohuslav Machek. Dodal, že v další fázi vyšetřování se budou zkoumat i fyzikálněchemické vlastnosti vstupních a výstupních surovin.

„Na základě případných rozporů budeme mít upřesňující otázky na výslech svědků,“ řekl báňský inspektor. V úvahu podle něj připadá i rekonstrukce na místě výbuchu. Výsledky poté inspektoři postoupí policii.

Odpovědi na otázky, co se stalo osudné páteční ráno, hledal včera na vedení chemičky i pardubický hejtman Martin Netolický.

„Na jednání jsem byl ubezpečen, že nešlo o výbuch, ale o zahoření jednoho z druhů střelného prachu, který se zde vyrábí,“ uvedl po hodinovém jednání hejtman. Zajímalo ho také, zda nedošlo ke znečištění životního prostředí a zda byli o události včas informováni obyvatelé přilehlého okolí.

Byl dodržen postup?

„U této politováníhodné události je také nutno zjistit, zda byl dodržen výrobní postup. Nicméně, to vše nám snad zodpoví vyšetřování. Na něm se podílí několik komisí. A to nejenom vnitřní z Explosie, ale také jednotlivých složek IZS a Báňského úřadu. O příčinách se zatím jen spekuluje, ale až po výsledcích vyšetřování budeme schopni celou situaci vyhodnotit,“ dodal hejtman Netolický.

Navštívil i místo tragédie. „Nebyl to úplně příjemný pohled. Ještě dnes jsou na budově vidět následky tlakové vlny po zahoření.

Nicméně stále platí, že je nyní nutné zjistit, co se na místě stalo a zda nedošlo k lidské chybě při dodržování postupů,“ řekl hejtman Netolický.

Díky stávce učitelů zůstaly některé třídy prázdné a žáci tak měli neplánované jednodenní prázdniny.
Protest skončil fiaskem. Do školy šla i dcera stávkující