V pátek zveřejňujeme výsledky ankety a přinášíme rozhovory s vašimi „stínovými“ starosty, kterým jste dali důvěru. Hlasování zaujalo i čtenáře Pardubického deníku, což se projevilo i v diskuzích na našich internetových stránkách.

Pardubice

V pondělí byla anketa uzavřena ve 13 hodin. O post pardubického primátora se svedla velká bitva mezi dvěma hlavními rivaly – Alexandrem Krejčířem, lídrem kandidátky za ODS, a Jindřichem Tauberem, jedničkou na kandidátce ČSSD.

Vítězství nakonec těsně vybojoval nynější náměstek primátora Alexandr Krejčíř s 962 hlasy. V těsném závěsu se na druhém místě usadil Jindřich Tauber s 937 hlasy. Třetí pozici obsadil s 662 hlasy Zdeněk Stránský ze strany Pernštejn, především díky raketovému vzestupu, který zaznamenal o uplynulém víkendu.

O jednu příčku si nakonec pohoršil lídr z KSČM Pavel Studnička. S 575 hlasy získal bramborovou medaili. Pátou pozici obsadil kandidát na primátora za stranu SPO – Zemanovci Jacek Morávek. Od čtenářů obdržel 518 hlasů. Ostatní kandidáti nepřekročili ani hranici dvě stě hlasů.

Přelouč

Čtenáři mohli volit starostu Přelouče ze šesti stran. Při pondělním sčítání hlasů vyhrála o pouhých osmnáct hlasů Zdenka Kumstýřová, kandidující na starostku za Koalici pro Přelouč. Ta měla za sebou v těsném závěsu lídra ČSSD Martina Macháčka se 108 hlasy. Stávající starostka z ODS Irena Burešová obsadila se 71 hlasy třetí místo.

Čtvrtou pozici si udržel Jan Šimon, lídr KSČM, s 32 hlasy. Pátá příčka připadla Ivanu Moravcovi, kandidující na starostu za Sdružení nezávislých kandidátů. Jednička TOP 09, Tomáš Váca, obdržel od čtenářů šest hlasů a skončil poslední.

Holice

V Holicích si s přehledem nejlépe vedl Petr Bajer, lídr kandidátky Strany soukromníků České republiky. Prvenství si udržel od začátku ankety a při pondělním sčítání získal 548 hlasů.

S 327 hlasy se na druhém místě umístil Lukáš Frolík kandidující za TOP 09. Na záda mu s 311 hlasy dýchal kandidát ČSSD, úřadující místostarosta Ladislav Effenberk, jenž nakonec skončil třetí. Pod vítěznými stupínky skončila se 107 hlasy na čtvrtém místě Jana Petráčková, kandidátka na starostku za Mladoholičáky.

Pátou pozici uhájila Milena Vohralíková ze strany SPO – Zemanovci. Další dva kandidáti, Jaromír Lohniský z ODS, obdržel od čtenářů 37 hlasů a lídr KSČM Václav Vojtěch zůstal poslední s 32 hlasy.

PTALI JSME SE VÍTĚZŮ:

1. Proč jste se rozhodl(a) ucházet o primátorský post?
2. Jak vidíte Vaše šance v komunálních volbách?
3. Co říkáte na vítězství v anketě Pardubického deníku Zvolte si pardubického primátora?

Alexandr Krejčíř (Pardubice)

1. O post kandidáta na primátora jsem se ucházel už v minulém volebním období. Letos jsem v primárkách, ve kterých mohla poprvé rozhodovat celá členská základna pardubické ODS, dostal silný mandát. V komunální politice se pohybuji dvanáct let a za tu dobu jsem získal dostatečný přehled a zkušenosti, které jsem schopen ve funkci primátora uplatnit.
2. V letošních komunálních volbách se v Pardubicích o přízeň voličů uchází třináct subjeků. Za této situace bude velmi těžké obhájit minulé vítězství, ale pevně věřím, že se nám to podaří.
3. Vítězství v anketě mě těší a za podporu všem děkuji, ale rozhodně výsledky této ankety nepřeceňuji.

Zdenka Kumstýřová (Přelouč)

1. Po čtyřech letech práce v zastupitelstvu bych se chtěla nadále a ještě intenzivněji angažovat v komunální politice ve smyslu hesla naší kandidátky Koalice pro Přelouč - „Společně tvořme Přelouč - město přátelské rodině.“
2. Myslím, že veřejnost vnímá naši práci za minulé období. Zorganizovali jsme například dvakrát setkání u kulatého stolu a téměř všechny požadavky se nám postupně podařilo prostřednictvím zastupitelstva prosadit. Největším úspěchem pro rodiny s malými dětmi bylo vybudování nového krásného dětského hřiště i s asfaltovým okruhem pro in-line bruslaře v centru města za Benzinou s možností využívat WC na zrekonstruované benzinové pumpě. I vaše anketa ukazuje, že pozitivní výsledky máme a že se mohou v nadcházejících volbách projevit.
3. Mám z toho radost a děkuji všem čtenářům vašeho Deníku i vašich webových stránek za jejich hlas a doufám, že přeloučští voliči nás ve volbách opět podpoří .

Petr Bajer (Holice)

1. Pro kandidaturu v komunálních volbách jsem se rozhodl proto, že si myslím, že je nejvyšší čas změnit zaběhlý systém střídání dvou největších stran ve vedení města. Chceme vnést do vedení města nové tváře, které ho povedou spolu s jeho občany. Nejsem spokojený, stejně jako mnoho dalších obyvatel Holic s postavením a podporou živnostníků a podnikatelů, např. v návaznosti na vytváření nových pracovních míst, dále v oblasti služeb, zdravotnictví a školství, kde mi vadí rušení či omezení rychlé záchranné služby, zrušení čtyřletého gymnázia, nedostatek kapacit školek a školních družin. Myslím si, že současné vedení města vytváří malý, či žádný tlak na Pardubický kraj. Dále mi vadí špatné řešení dopravní situace ve středu města, nízké čerpání prostředků z EU, nedostatek kulturního a sportovního vyžití, málo dětských hřišť a minimum jejich modernizace.
2. K šancím naší strany ve volbách. Jsem přesvědčený, že se nám povedlo postavit velmi vyváženou kandidátku, plnou nových, ale zároveň známých tváří. Tato patří, dle mého názoru, k nejsilnějším a máme velkou naději být úspěšní. Myslím si, že mnoho občanů v Holicích žádá změnu a nikoli jen kosmetickou. My jim ji nabízíme.
3. Vítězství v anketě Pardubického deníku mě v první řadě velmi překvapilo a potěšilo. Ještě jednou děkuji všem, kdo mi dali svůj hlas. Jedná se o anketu, která nemusí zobrazit skutečnost ve volbách, ale dost věcí naznačuje. V anketě se mi potvrdilo, že máme mnoho příznivců a že občané opravdu chtějí změny. Zároveň se mi potvrdilo, že je správná cesta, kterou jsme se spolu s kolegy z naší kandidátky Strany soukromníků ČR vydali.