„Bojkot jsme zahájili z toho důvodu, že vedení menzy jednorázově zvýšilo ceny jídel o 9,80 Kč včetně DPH,“ uvedl organizátor protestu vystupující pod jménem Vladimír Petrla.

Ve středu si mohli studenti v menze vybrat z pěti dotovaných jídel v ceně od 36 do 55 korun, polévka stojí 8 korun.
Pardubická univerzita odůvodňuje zvýšení cen rostoucími provozními náklady, za kterými stojí zejména zvyšující se minimální mzda, ale také rostoucí ceny energií.

„Naším cílem není navýšené ceny opětovně snížit. Cílem je dát vedení menzy jasně najevo, že nesouhlasíme s trendem, který menza nastavila. To je zvyšování ceny, očividné zmenšování podávaných porcí a neúnosný úbytek kvality jídel,“ dodal Petrla. Studenti zaslali vedení otevřený dopis, v němž varují, že nezmění-li se podmínky stravování v menze, budou protesty opakovat. Na facebookové události se k bojkotu přidalo přes 620 studentů.

Modrý průvod rozsvítil nebe nad Pardubicemi.
Modrý průvod rozsvítil nebe nad Pardubicemi

Důvodem zdražení byla i vysoká fluktuace pracovníků menzy v posledních letech. „Hlavním důvodem odchodů zaměstnanců byly nízké mzdy. Fluktuace pracovníků se z dlouhodobého hlediska může negativně promítnout do kvality. Máme zájem na stabilizaci pracovníků menzy – což má též vliv na navýšení mzdových prostředků nad rámec úpravy mzdových tarifů,“ uvedl kvestor Univerzity Pardubice Petr Gabriel.

Menza v březnu mezi svými strávníky udělala anketu, které se zúčastnilo 1300 studentů a kterou nyní vedení menzy vyhodnocuje. „V anketě převažovalo kladné hodnocení. Bylo v ní navíc možno se slovně vyjádřit, a to samozřejmě i ke kvalitě jídel. Účastníci ankety tuto možnost takřka nevyužili, řekl ředitel kolejí a menz pardubické univerzity Pavel Ďurovec a k bojkotu dodal: „Budeme a chceme samozřejmě na bojkot reagovat, zajímají nás ohlasy od studentů, jsou to naši hlavní klienti. Tento týden vaříme kvůli bojkotu méně porcí. Počet strávníků v menze klesá, stejně jako klesá počet studentů na univerzitě, žádný jejich odliv jsme v poslední době nezaznamenali. Vyhodnocujeme nyní anketu, snažíme se zpracovat zpětnou vazbu od strávníků, ale každá změna chce určitý čas.“

Požár v Kemerovu
Hasiči zkontrolují nejen obchoďáky, ale možná i multikina a hotely

Zatímco někteří studenti do menzy tento týden nepůjdou, jiní tam i přes vyhlášený bojkot zavítají. Jako třeba student Ondřej Fojtů. „Menší porce jsem nezpozoroval. Kdyby nebylo bojkotu, tak bych ani nevěděl, že menza má v plánu zdražovat, takže bych na to přišel až tam. Rád bych se teď do menzy zašel najíst, abych věděl, zda se k horšímu změnilo i něco jiného než cena. Pokud ano, tak bych se k bojkotu připojil,“ sdělil student Ondřej Fojtů.

„Účastnit bojkotu jsem se nechtěla. Říkala jsem si, že si můžu každý den zajít na teplé jídlo za cenu, která asi nikoho nezruinuje, a to ani po zdražení. Zajímalo by mě, zda se někdo z organizátorů bojkotu sešel s vedením menzy a diskutoval s ním o příčinách zdražení. Takto mi to přijde, že hned útočí a rezignují na vyjednávání. Na druhou stranu je pravda, že porce jsou v poslední době opravdu malé a zdražení o 10 korun je dost. Nechápu, že na jiných univerzitách se platí o dost méně za kvalitní stravu a u nás se zdražuje. Tento týden ovšem do menzy půjdu, přijedou k nám kamarádi, tak jim chci ukázat naši menzu,“ uvedla studentka Věra Zdražilová.

Z Pardubic odletěli první pasažéři na jih Španělska.
Letišti se vrátila prosperita

Ke stávce se určitě připojí Pavel Píša. „Včera a předevčírem jsem šel na oběd do restaurace v Globusu, ve čtvrtek a v pátek nemám školu, takže se najím asi doma. Kvalita jídla v menze neodpovídala ceně před zdražením, natož teď,“ řekl Píša.

Nově také menza nabízí možnost večeří, a to po předchozí objednávce. „V březnové anketě bylo skoro 400 studentů pro to, aby se zavedl v menze vývoj večeří. Ačkoliv jich tolik projevilo o večeře zájem, zatím jsme vydali nejvíce 23 večeří za jeden den,“ dodal Petr Ďurovec.  Jaroslav Praisler

Cenové srovnáníOběd na univerzitě Palackého v Olomouci studenti pořídí za cenu od 30 do 58 korun. Pokud si dají i polévku připlatí si dalších 10 korun.
To v menze na Masarykově univerzitě v Brně studenti zaplatí za teplý oběd v rozmezí od 34 do 78 korun. Studenti si ale mohou objednat i speciality, za které dají až sto korun. Za polévku pak zaplatí 7 či 8 korun, ale v nabídce je i další s cenovkou i 22 korun.