„Těžko bychom hledali jiný námět, který by byl zpracován tolikrát, a přece pokaždé jinak. Betlemáři stále žijí mezi námi a každý hledá ke ztvárnění tématu svou vlastní cestu,“ řekla kurátorka výstavy Hana Vincenciová.

Petr Paulus, jehož betlém je ve výstavě ústřední, je profesí zedník, práci se dřevem si však oblíbil už jako školák. Začínal se samorosty, skutečnou řezbařinu zkusil ve svých čtyřiceti letech. „Myšlenka zhotovit betlém v něm zrála od dětství, kdy mu byl inspirací betlém v kostele v Nasavrkách. Do tajů řemesla pronikal vlastní zkušeností, nářadím, které si koupil, které mu bylo věnováno, nebo si je sám zhotovil,“ přiblížila Hana Vincenciová. „Dílo postupně narůstalo od základní sestavy až do současných parametrů. Řada postav v betlému Petra Pauluse zachycuje sousedy z obce a také například psi mají své skutečné předlohy,“ dodala Vincenciová.

Nejstarší výjevy, zobrazující narození Ježíše, pocházejí ze starého Říma ze 4. století. Jako živý obraz pojal tuto scénu v roce 1223 František z Assisi. Betlémská jeskyně a jesličky, posléze celá betlémská krajina s mnoha a mnoha detaily se šířily prostřednictvím františkánského a poté i jezuitského řádu po křesťanských zemích. Od konce 18. století tvorba betlémů zlidověla.

Výstava Kouzlo betlémů je otevřena v přednáškovém sále Východočeského muzea každý den mimo pondělí, od 10 do 18 hodin. Potrvá do 7. ledna 2018. Vstupné je 10 korun, snížené 5 korun.