Východočeské muzeum otevřelo tento týden na pardubickém zámku novou výstavu Zahraj si Pardubice. Návštěvníky seznámí s významnými historickými milníky města od roku 1845 až do 30. let 20. století. Obsahuje vzácné předměty z muzejních sbírek, ale také zábavné hračky, originální hry a stavby, které ocení zejména děti.
Výstava Zahraj si Pardubice je ve výstavních sálech v hospodářských budovách zámku otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, potrvá do 8. září 2024. Vstupné je 140 korun, snížené 90 korun, rodinné 320 korun.
Příběh proměny ospalých Pardubic v moderní město začíná v roce 1845, uprostřed století páry. „Potkáte Jana Pernera, vystoupáte ke hvězdám s pomocí barona Artura Krause, vyzkoušíte své fotografické umění v ateliéru Josefa Pírky a zasednete do škamen některé z nových škol. Poznáte počátky závodění na koních i motocyklech a budete svědky prvního vzletu Jana Kašpara,“ vyjmenoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Výstava pamatuje i na zrod továren jako Fantova rafinerie, Franckovka nebo Explosie i význačných budov – divadla či hotelu Grand.
Tvůrcům výstavy se podařilo skloubit hravé prvky, na kterých si především děti mohou historii osahat a vyzkoušet, s artefakty, které muzeum opatruje ve své sbírce. Menší návštěvníci mohou brázdit Pardubice vlakem, letadlem, na motorce nebo na koni.
Barevné kulisy výstavy vykouzlila Richterova kamenná stavebnice, dobový fenomén. „Celým názvem je to Richterova kotvová kamenná stavebnice. Vyráběla se od 80. let 19. století v německém Rudolstadtu,“ řekla hlavní kurátorka výstavy Daniela Klvaňová. Právě tato stavebnice dala výstavě výtvarný ráz i barevnost. „Kostky ze směsi písku, křídy a lněného oleje se vyráběly ve třech barvách – červené barvě cihel, žluté barvě kamene a modré barvě břidlice pro střechy. Tyto dílky mají hladký povrch, jsou těžké a držení budov je založeno pouze na statice," dodala kurátorka Daniela Klvaňová. S opravdovou kamennou stavebnicí si návštěvníci mohou také pohrát.
S použitím tiskové zprávy.