Trvalejší a vydatnější sněžení meteorologové očekávají od pátku na většině území republiky. „Sněžit začne postupně od jihozápadu v noci na pátek a během pátku se rozšíří i na ostatní území ČR,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. V téměř celém Pardubickém kraji platí výstraha kvůli nové sněhové pokrývce od pátečních 18 hodin až do nedělní půlnoci.

Napadnout by mohlo až 25 centimetrů sněhu. „Za pátek a sobotu v úhrnu očekáváme většinou 10 až 25 cm, ojediněle, zejména na jihu a východě Česka až 35 cm nového sněhu,“ upřesňuje ČHMÚ na facebooku.

Psali jsme již:

Cisterna ve sněhu, kamiony v příkopech. Silnice v kraji se proměnily v ledovou past
Tohle je teprve začátek. Do neděle napadne v kraji dalších až 25 čísel sněhu

V sobotu bude podle meteorologů sníh většinou prachový a při zesilujícím severozápadním větru se začnou vytvářet četné sněhové jazyky, a to zejména ve východní polovině území. Tvořit se budou až do nedělního odpoledne.

Výstraha kvůli sněhovým jazykům v platnosti taktéž skoro celý víkend.

Sněhové jazyky by mohly potrápit zejména řidiče. Meteorologové očekávají zhoršení sjízdnosti komunikací, některé vozovky mohou být zcela nesjízdné. „Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny Horské služby,“ doporučují meteorologové ve výstraze na webu.