Zajímají vás moderní informační technologie a cestování? Chcete ještě více proniknout do tajů internetu?

Tak navštivte bezbariérový NET vlak, který se včera na dva dny zastavil v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem. Rolí školitelů se ujali lektoři z řad zdravotně postižených. „Ti všem zájemcům, zejména z řad studentů a běžných uživatelů, radí, jak pracovat s novinkami v komunikačních technologiích. Naučit se pracovat s internetem však mohou přijít i starší lidé,“ ujistil lektor a garant projektu Jaroslav Čajka, který získal jako první nevidomý Čech prestižní mezinárodní certifikát počítačové gramotnosti.

Potíže při cestě?

NET vlak nabízí možnost bezplatného školení. Kurzy se konají i dnes od 9 do 11 hodin a od 14 do 16 hodin. „Účastníci od nás získají rovněž osvědčení o absolvování školení,“ sdělil garant projektu, jehož se včera dopoledne zúčastnili také žáci pardubické školy Svítání.

„Připraveny zde budou též speciální pomůcky handicapovaných pro ovládání počítače například pomocí dotyku rtů či pohybu svalů. Vozíčkáři si tu mohou vyzkoušet i zvedací plošinu pro bezbariérový přístup do vlaku, zrakově postižení pak navigační službu SONS,“ řekl Jaroslav Čajka.

„Pro zdravotně postižené je při cestování největší potíž překonat sám sebe. Se skutečným problémem, který by se nedal překonat, jsem se neset〜kal,“ podotkl garant projektu.

„Když potřebuji jako zrakově handicapovaný nasměrovat od rychlíku k osobnímu vlaku, vždycky se najde někdo, kdo mě převede. Vozíčkáři si na internetu mohou dopředu zjistit, zda je stanice, do které se chystají, vybavena mobilní plošinou. Ani jízdenka není problém – dá se koupit v předstihu přes internet,“ pravil.

„V NET vlaku prezentujeme jízdní řády, rezervaci jízdenek a služeb pro handicapované přes internet či nákup jízdenek prostřednictvím eShopu Českých drah. Představujeme tu i služby nově zaváděného systému Czech Point,“ pravil ředitel Odboru komunikace Českých drah Zbyněk Honys.