Hradec opustil sto tisíc před 10 lety

V Hradci Králové žilo nejvíc lidí v roce 1990, kdy počet obyvatel činil 101 272. Ze společnosti velkoměst Hradec vypadl v roce 1997, kdy se dostal pod 100 tisíc. Od té doby lidí, kteří mají pod Bílou věží domov, ubývá. K 1. lednu letošního roku tady trvale žilo 94 255 osob, z toho bylo 55 procent žen. Průměrný věk obyvatel činí 42,3 roku.

I přes úbytek lidí Hradec stotisícový je, i když neoficiálně. Překonat magickou hranici mu pomáhají tisíce studentů vysokých škol. Sice zde žijí, ale nemají v Hradci trvalý pobyt, takže se do počtu obyvatel nezapočítávají. Prognóza počítá s postupným úbytkem i nadále. V roce 2030 by počet obyvatel Hradce Králové mohl dokonce klesnout pod 90 tisíc…

Pardubice se mohly pochlubit největším počtem obyvatel ve své historii v roce 1991. Tehdy v tomto městě žilo podle statistiků 94 407 lidí. Pak se ale začaly odtrhávat okolní obce a v loňském roce zde žilo již pouze 88 316 osob s trvalým pobytem a cizinců s pobytem dlouhodobým. Z toho bylo 45 895 žen a 42 421 mužů.

Pardubicím čísla vylepšují studenti

Pardubická radnice se řadu let snaží pokles obyvatel snížit, ale kýžená stotisícová hranice – která by přinesla i více peněz do městské pokladny - je zřejmě stále v nedohlednu. „Fyzicky“ zde ale možná více než sto tisíc lidí přebývá – Univerzitu Pardubice navštěvuje více než osm tisíc studentů z celé republiky, na území města je několik velkých podniků, které lákají pracovníky i ze zahraničí. Jde o další tisíce osob.

U trvalé populace je průměrný věk pardubických obyvatel 41,9 let, tedy bylo tomu tak alespoň na konci loňského roku. Pardubáci tudíž rychle stárnou. V roce 2000 bylo toto číslo pouhých 39,5 let.

V sobotu večer uvidí pardubická ČEZ Arena televizní pořad Výzva, v němž se střetnou zajímavě poskládané týmy obou měst. Prestižní akce začíná v 19.30 hodin, přímý přenos startuje od 20 hodin. Každé z měst má vyhrazenu polovinu diváckých míst. V Hradci lze vstupenky v ceně 60 korun získat v Informačním centru na Velkém náměstí a na Gočárově třídě. V Pardubicích jsou lístky nabízeny za symbolickou cenu 10 korun, a to na pokladnách arény.