Tisíce návštěvníků se vydaly o víkendu na dostihové závodiště, kde se konala chovatelská výstava Koně v akci aneb Uniformy v sedlech. Jak napovídá název, letošní ročník byl zaměřen i na vojenskou historii a roli koně, kterou pro něj člověk v souvislosti s vojenstvím v průběhu staletí přichystal. Exkurze do minulosti přinesla i zajímavý jezdecký souboj. V něm se imaginárně opět utkali Rudolf Popler s Františkem Venturou.

Od pátku do neděle se na mezinárodní výstavě Koně v akci předvedlo na pět stovek koní rozmanitých plemen, v programu, který měl přiblížit koně ve vojenských službách člověka, se veřejnosti představily „uniformy“ od antiky až po současnost. Třešničkou na dortu sobotního programu pak byla malá fikce pojmenovaná Srdce jezdce. Vzdala hold dvěma slavným postavám minulosti. Byla vzpomínkou na olympijského vítěze z roku 1928 Františka Venturu a dvojnásobného vítěze Velké pardubické Rudolfa Poplera. Na pardubické dráze je představovali dva velcí jezdci současnosti – účastník posledních dvou olympijských her ve všestrannosti Jaroslav Hatla a pětinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. „Dva nejlepší sportovní jezdci historie samostatného československého a českého státu se v regulérní soutěži utkali na pardubickém závodišti před 89 lety. V té době nadporučík František Ventura a poručík Rudolf Popler se sešli jako soupeři na prvním poválečném pardubickém dostihovém mítinku na podzim roku 1920. Frekventanti nově založené ekvitační školy jízdy startovali ve dvou steeplechase. Hlavní dostih přes těžší skoky a s obávaným Hadím příkopem v kurzu vyhrál Popler, Ventura mu porážku vrátil o dva roky později ve Velké Chuchli,“ popsal tehdejší soupeření jezdců mluvčí závodiště Dušan Korel.

Jejich souboj tak dopadl nerozhodně, stejně jako sobotní repríza. „Popler a Ventura neboli Váňa a Hatla si nejprve zopakovali finiš v cílové rovině s jednou proutěnou překážkou. A dopadl stejně jako před lety. I tentokrát se vítězem stal jezdec s černobílými pruhy na dresu – tedy Popler. Odvetu vyhrál jeho přítel a zároveň soupeř, který i tentokrát nastoupil v důstojnické uniformě. Tedy Ventura. Druhý souboj se uskutečnil v parkuru a po něm mohl slavnostně zasalutovat Hatla. Stejně jako před lety tak souboj Ventura versus Popler skončil 1:1,“ dodal Korel.