Najdou ji na webu muzea www.vcm.cz.

„Po dobu dvouleté rekonstrukce nabízíme na zámku tři stálé expozice, fotografické výstavy v parkánu nebo na valech a drobné výstavy v pokladně zámku. Internetové stránky jsou pro muzeum dalším prostorem,“ řekl včera ředitel muzea Tomáš Libánek.

První webovou výstavu připravila kurátorka sbírky Odívání Markéta Beňovská a zvolila atraktivní téma – umělá vlákna v dějinách odívání. „Silonky či nylonky jsou pojmy, které známe všichni. Silonové vlákno si proto většina z nás spojuje právě s dámskými punčochami a punčocháči. To byly první výrobky z polyamidové příze, kterou vyvinuli ve Spojených státech a pojmenovali nylon. V Československu vynalezl podobné vlákno Otto Wichterle a vyrábět jej začal podnik Silon,“ vysvětlila Markéta Beňovská.

„Původně luxusní materiál se ale brzy dočkal univerzálního použití a už v průběhu 50. let z něj vznikaly snad všechny druhy oděvů – šaty, košile, kabáty i spodní prádlo,“ dodává. Brzy se ukázalo, že obléci se do šatů z umělého vlákna od hlavy až k patě není komfortní, ale silon už ve skříních českých žen zůstal. Na fotografiích Luďka Vojtěchovského tak návštěvníci webové výstavy mohou obdivovat dívčí šaty a sukně, šátky, plavky, rukavice – některé včetně originálních obalů. Nechybí ani skeny dobových módních časopisů.