Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z 21 nájemců na třídě Míru fondu dluží jen jediný

Pardubice – O výši nájmů na pardubické třídě Míru během rekonstrukce této hlavní pardubické tepny se hovoří již delší dobu. Na aktuální situaci jsme se zeptali ředitele Rozvojového fondu Pardubice Martina Charváta.

4.7.2014 4
SDÍLEJ:

Stavební práce na třídě MíruFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jak v současné době postupuje Rozvojový fond Pardubice vůči svým nájemníkům na pardubické třídě Míru?
Martin CharvátNa základě jednání s našimi nájemci jsme v květnu přijali v představenstvu opatření, která by jim měla pomoci přežít těžkou dobu během rekonstrukce třídy Míru. Nabídli jsme jim několik možností, přičemž asi tou nejdůležitější je padesátiprocentní sleva na nájmu po celou dobu oprav třídy Míru, tedy od zahájení rekonstrukce až do jejího úplného konce.


O kolik nájemců jde?
V případě třídy Míru a přilehlé Machoňovy pasáže jde o jedenadvacet nájemců.

Co pro Rozvojový fond Pardubice tento krok znamená?
Jde o výpadek na straně příjmů zhruba ve výši pěti milionů korun ročně.

Jak si s touto situací chcete poradit?
V první řadě jsme pro letošní rok omezili veškeré investice do svého majetku. Dohoda s vedením města je taková, že máme přislíbenou podporu ve výši zhruba dvou milionů korun. V případě, že tuto částku skutečně získáme, budeme tyto prostředky investovat do svého majetku.

Kolik nájemníků z třídy Míru a Machoňovy pasáže rozvojovému fondu aktuálně dluží za nájem?
Aby nájemci mohli získat tyto výrazné slevy na nájemném, bylo naší podmínkou, že nám nikdo z nich nebude dlužit. Dvacet z jednadvaceti nájemců tuto podmínku splnilo.

A ten poslední?
S ním jsme uzavřeli jednání minulý týden. Trvala zhruba měsíc, ale podstatné je, že jsme nakonec našli shodu.

Výpověď tedy z vašeho pohledu nikomu z nájemců nehrozí?
Ne. I v případě jediného dlužníka došlo k doplacení větší části dluhu. Přitom na začátku šlo skoro o statisíce. Prakticky během měsíce klient velice rychle srovnal veškeré své dluhy. Zbytek jsme vyřešili přes splátkový kalendář.

Stále jsou ale tací, kteří tvrdí, že i takto výrazná sleva na nájemném je pro některé nájemce likvidační, že by po dobu rekonstrukce třídy Míru nájem platit neměli vůbec žádný, aby přežili. Co na toto tvrzení říkáte?
Naše aktuální opatření vznikla na základě podkladů, které jsme od našich klientů získali. To znamená, že většina z nich doložila propady tržeb. My jsme se na to snažili odpovídajícím způsobem reagovat. Situaci našich nájemců monitorujeme, jsme si vědomi, že je to pro ně těžká doba. Myslím si však, že nabídka rozdělit si ztrátu padesát na padesát mi přijde férová. Stále se domnívám, že jsme společně s městem nějaká opatření udělali. Je spíše otázkou, jak přežijí ostatní nájemci, jejichž objekty vlastní soukromníci. Tam je samozřejmě situace oboustranně těžší.

Dá se říci, jaký byl u nájemníků propad tržeb?
Je to u každého jinak. Každý platí jinou výši nájemného. Podle našich informací jde zhruba o dvacet až třicet, někdy i čtyřicet procent. Poměr nákladů je u nájemců různý. Nájem je tedy jen jednou z mnoha položek, které naše nájemce tíží.

Objevily se i spekulace, že někteří nájemci na pardubické třídě Míru stejně nevydrží a po rekonstrukci se prostory nabídnou jiným zájemcům. Co na tyto spekulace říkáte?
Myslím, že dnes už máme nejtěžší část rekonstrukce třídy Míru za sebou. Zatím všichni naši nájemci fungují a platí nám nájem, který představuje deset procent původního po všech slevách, jež už jsme v minulosti poskytli. Jsme si vědomi, že doba letních prázdnin je pro ně ta nejhorší. V kombinaci s rekonstrukcí třídy Míru to bude velmi složité, ale jsem přesvědčen o tom, že desetiprocentní nájem znamená z mého pohledu maximum možného.

Přežijí podle vás všichni nájemci? Tipnete si?
Omlouvám se, ale netipuji. Snažíme se s nimi být v kontaktu. Stále je možnost řešit s nimi vzniklé problémy individuálně, například jít cestou krátkodobých odkladů nájmu či odložených splátek. Nechci spekulovat, ale věřím, že všichni naši klienti tuto složitou dobu přežijí.

Jak se z vašeho pohledu díváte na stávající průběh rekonstrukce pardubické třídy Míru?
Jako stavební inženýr se na ni dívám ze dvou pohledů. Jsem velmi zklamán z přípravy, což jsme silně pocítili i my v Rozvojovém fondu Pardubice. Celá akce nebyla dobře připravena, v případě investora, kterým bylo město, šlo o chaos. Dnes už je situace výrazně lepší. O to více to ale pociťují ti, kteří teď na třídu Míru zavítají. Stavební ruch se zde zvýšil velmi intenzivně. Očekávám, že do Vánoc bude větší část stavby hotova a pak se zlepší i komfort těch, kteří na třídě Míru mají své provozovny nebo zde žijí, případně touto ulicí procházejí. Z mého pohledu je skoro zázrak, že lidé tudy stále ještě chodí a používají tuto spojnici mezi Pernštýnským náměstím a dalšími částmi města v poměrně hojném počtu. I já se tudy každý den společně s nimi brodím prachem, bahnem, blátem…

Dala se tedy rekonstrukce z vašeho pohledu stavebníka udělat jinak, aby tak výrazně chod třídy Míru nezatížila?
Hlavní problém byl v přípravě stavby. Kdyby se lépe nachystala a lépe se komunikovalo, mohlo to být jiné. Největší problém byl s vodovodními a kanalizačními přípojkami. Tam se absolutně zaspalo.

A co nyní? Dalo by se něco při rekonstrukci udělat jinak?
Je potřeba si uvědomit, že jde o stavbu. Obdivuji stavební firmu, že se snaží udržet provoz třídy Míru při životě. Je tu navíc takové množství techniky, že se až divím, že se ještě zatím nestal žádný vážný úraz.

Domníváte se, že na stavbě je dostatečný počet dělníků? Nebo by se podle vás dala stavba stihnout dříve než v plánovaném termínu, který je stanoven na konec února příštího roku?
Vše záleží na přípravě. Už teď je vidět, že stavba nabrala obrátky. Věřím tomu, že tímto způsobem poběží dál, ale neznám pozadí celé rekonstrukce. Dívám se na ni jako běžný občan z ulice. Přesto si troufám tvrdit, že do Vánoc by se větší část oprav dala stihnout. Po Vánocích už by se mohly dodělávat jen drobnosti. Samozřejmě za předpokladu, že nenastanou nějaké závažné komplikace.

Předpokládám, že stejně jako město věříte, že po rekonstrukci se na třídu Míru zase vrátí čilý ruch a stane se opět pulzující pardubickou tepnou…
Jsem optimista. Doufám, že i město se bude aktivně podílet na tom, aby třída Míru žila. Může to udělat třeba tak, že sem přesune část aktivit z Pernštýnského náměstí. Do budoucna bych uvítal i větší zapojení Tyršových sadů, zkrátka, aby celé centrum žilo. Pak musí jít ruku v ruce také druhá etapa. Bude potřeba se zaměřit na obnovu památek a objektů v památkové zóně. Tento projekt dnes bohužel nefunguje. Kdyby se začal více využívat, může se najít spousta dalších zdrojů. Například Rozvojový fond Pardubice letos požádal o dotace a byli jsme docela překvapeni, že se tato možnost městem ani jeho občany prakticky vůbec nevyužívá. 

Autor: Tomáš Dvořák

4.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení