Interaktivní centrum vědy pro veřejnost za 150 milionů korun by mohlo vyrůst u Tyršových sadů.

Návštěvníci by si tam na simulátoru například vyzkoušeli, jak funguje buňka či robot.

„Veškeré náklady na vybudování návštěvnického centra vědy a techniky by se zaplatily z evropských peněz. Fungovat by centrum mělo od roku 2013,“ uvedl Alexandr Prokop z Uskupení Tesla, které projekt vypracovalo.

Centrum chce zpopularizovat vědu a ukázat mladým lidem, že se nemají bát technických oborů. Studentů přírodovědných a technických fakult totiž ubývá.

„Hlavní expozice bude v budově bývalých jatek u Tyršových sadů. Tu už město přislíbilo. V jednání jsou pak další součásti. Stálé výstavy nebudou za silnými zdmi, ale propojí je industriální stezka městem,“ vysvětlil Prokop.

Vnitřní prostory zaberou tisíc metrů čtverečních, venkovní dva tisíce. Dětem i dospělým se věda přiblíží pomocí interaktivním exponátů a workshopů. Sáhnout si budou moci na výzkumné přístroje nebo si při hraní počítačové hry zopakovat nové poznatky.

Jedinečná šance

„Pokud teď centrum nevznikne, podobná šance se už nebude opakovat. Pro Číňany budeme za pětadvacet let technickým skanzenem, ale investicemi do popularizace vědy tento špatný trend můžeme zvrátit,“ řekl Prokop.

Projekt prošel hodnocením nezávislé komise expertů. Centrum má spolupracovat s firmami v regionu. Spolufinancovat provoz by pak mělo město a Pardubický kraj.

Přidá se univerzita?

Roční rozpočet na provoz je plánován na 5,4 milionu korun. „Centrum vědy hezky zapadá do integrovaného programu na obnovu Tyršových sadů, který se stavbami pro volnočasové aktivity počítá. Ještě potřebujeme dojednat spolupráci s pardubickou univerzitou,“ konstatoval Alexandr Prokop.

Právě univerzita výzvu na stavbu návštěvnického centra nevyužila, proto se jí ujalo Uskupení Tesla.

Pavla Svítková