„Když jsem si v Pardubicích chtěla v poslední době koupit o víkendu čerstvé ovoce nebo zeleninu, byl to docela problém. Tedy samozřejmě za předpokladu, že jsem nešla do supermarketu, kam chodím docela nerada,“ prohlásila Marie Kučerová.

„Myslím, že nějaké trhy by klidně město mohlo mít. Co tak slyším od svých známých, jsem přesvědčena o tom, že by to lidé uvítali,“ poznamenala.

Podobně zřejmě uvažovali též pořadatelé Farmářských trhů, jejichž premiéra se uskutečnila v sobotu na terase pardubického Výstavního a společenského centra Ideon.

Trhy prý chybí

„Domníváme se, že akce tohoto typu v téměř stotisícovém městě chybí. Dříve se tu odehrávaly městské trhy, kam si lidé mohli dojít pro čerstvé ovoce nebo zeleninu, ale nyní už tu možnost nemají. Zaznamenali jsme hlasy, že by to ve městě uvítali, tak by byla věčná škoda je nevyslyšet,“ uvedla za pořadatele Farmářských trhů Kamila Marešová.

„Určitě je fajn, když tu mají možnost koupit si něco dobrého a čerstvého třeba na nedělní oběd,“ konstatovala.
Na zadní venkovní terase pardubického Ideonu mohli návštěvníci najít stánky s různým sortimentem zboží. Své výpěstky a výrobky tu prezentovali sami pěstitelé, chovatelé či malozpracovatelé, kteří ve své činnosti kladou důraz především na kvalitní suroviny, tradiční a také ekologický způsob zpracování surovin. „Na trzích bylo možné zakoupit si například čerstvý bílý chřest, který do Pardubic absolvoval náročnou cestu přes půl republiky, ale také třeba medovinu, perník, zeleninu či zelí,“ vyjmenovala Kamila Marešová.

„Premiérová nabídka sice ještě nebyla taková, jakou bychom si představovali, ale byla ovlivněna tím, že stále nezačala ta správná sezona. Rozhodně bychom sortiment chtěli ještě výrazněji rozšířit. Rádi bychom, aby si tu v budoucnu mohli lidé koupit například čerstvé třešně, višně, ředkvičky a podobně,“ vyjádřila se pořadatelka.

„Také bychom chtěli vymyslet i nějaké zpestření pro děti. Mohli by se tu třeba představit nějací řemeslníci, kteří by zde předváděli, co dovedou. Naším cílem je, aby tady lidé nakoupili a hned neodešli, ale strávili tady příjemné chvilky,“ nastínila.

Snad se akce chytí

„Věříme, že se Farmářské trhy v Pardubicích chytí. Chtěli bychom z této akce udělat tradici. Máme v plánu, že by se odehrávaly každou první a třetí sobotu v měsíci, a to až do října. Další akce by se tedy měla uskutečnit na terase Ideonu v sobotu 6. června,“ uzavřela Kamila Marešová.