Nebývalý nárůst má na svědomí jedno jediné ohnisko v jisté vesnici na Chrudimsku, kde se při oslavě nakazila celá jedna rodina od jednoho svého člena, který se infikoval v Olomouci.

Z původních devíti nakažených je jich teď však už 14. Jeden z nakažených na oslavě totiž nemoc roznesl na Pardubicko. Potvrdily to dnes testy podezřelých kontaktů tohoto nakaženého.

Ve vsi na Chrudimsku, která má jen pár desítek obyvatel a odkud se nákaza začala šířit, teď vládne stísněná atmosféra.

„Všichni, kdo přišli do kontaktu s rodinou, si teď i dobrovolně nechávají dělat testy,“ uvedl starosta obce, pod kterou víska spadá. Podle informací Deníku je jedna starší žena ze vsi se zápalem plic v nemocnici. Specifikovat lokalitu kvůli zkušenostem z března, kdy se nakažení stávali terčem nadávek a osočování, nebudeme. 

„K původním devíti nakaženým z oslavy máme nově dalších šest. Osm původně nakažených je z Chrudimska, devátý z Pardubicka, kde jsme vytrasovali podle jeho kontaktů další nakažené a u pěti z nich se bohužel projevila infekce. Šestý dnes nově zjištěný nemocný je na tomto komunitním přenosu nezávislý, nakazil se z jiného ohniska,“ uvedla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Prozradila, že všechny nové případy na Pardubicku se týkají vesnic v okolí Pardubic, nikdo z nově nakažených nežije přímo v krajském městě. Ale dodala, že další případy z tohoto ohniska nejspíš budou přibývat.

K 14 případům souvisejícím s jediným ohniskem přibylo nezávisle na něm několik dalších pacientů. Celkem je tak v kraji aktuálně nakažených 31 lidí, z toho zhruba 10 zůstává mezi nemocnými už z dřívějška. Na Pardubicku je tak nyní 15 pacientů, na Chrudimsku 13, na Orlickoústecku zbývají dva pacienti (z toho je jeden nový případ), na Svitavsku jeden. Od počátku března se v kraji celkem nakazilo už 313 lidí, z toho se ale již 274 vyléčilo a osm zemřelo.

Jedno jediné rozrůstající se ohnisko zároveň způsobilo, že se z okresu Chrudim stal během několika dní pátý nejpostiženější okres v Česku. V přepočtu na počet obyvatel je tu dvakrát více případů covid-19 než v Praze. Pardubicko je na tom po dnešku už podobně.