VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Lucemburku se pardubický student vrátil se stříbrnou medailí

Pardubice/Lucemburk – Se stříbrnou medailí se z mezinárodní soutěže v Lucemburku vrátil student pardubického Gymnázia Dašická Jiří Etrych.

16.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Projekt EUSO (European Union Science Olympiad) je mezinárodní týmová soutěž pro mladé vědce do sedmnácti let ze zemí Evropské unie. Do lucemburského hlavního města letos odjeli dva tříčlenné týmy z České republiky, které byly složené z biologa, fyzika a chemika.

„Dva tříčlenné týmy byly vybrány na soustředění tři týdny před soutěží. Na to bylo pozváno 18 nejúspěšnějších řešitelů předmětových olympiád, v mém případě tedy chemie. Všichni jsme tam prošli teoretickou i praktickou přípravou a na základě dalších testů bylo vybráno definitivních šest účastníků soutěže," vysvětlil Jiří Etrych.
A jak soutěžní klání v Lucemburku vypadalo?

„Museli jsme řešit dva soutěžní úkoly, já měl tedy na starost v obou případech chemickou část, která v prvním testu zaměřeném na křemík spočívala ve stanovení oxidu křemičitého ve vodě pomocí spektrofotometru. Ve druhém zadání jsem se zabýval analýzou vzorku bioplynu a určováním některých parametrů substrátu, ze kterého se bioplyn vyrábí," prozradil pardubický student.
Nakonec tým, jehož členem byl i Jiří Etrych, obsadil 16. místo ze 44 zúčastněných oddílů a obdržel s tím spojenou stříbrnou medaili. Velkou pochvalu si podle pardubického gymnazisty zaslouží pořadatelé mezinárodní soutěže.

„Velkovévodství pojalo celou akci vskutku svědomitě a mělo tedy vše dokonale organizačně připraveno. Úžasná byla však atmosféra soutěže, pro většinu přítomných totiž nebylo hlavním cílem soupeření, ale naopak navazování kontaktů a přátelství napříč evropskými národy. Pro mne osobně to byla šance poznat mnoho úžasných a zajímavých lidí. Naštěstí již dnes není problém udržovat díky internetu kontakt i na velké vzdálenosti," nechal se slyšet Jiří Etrych.

Energetický audit

EUSO ale není první soutěží, které se student Gymnázia Dašická účastní. Nejčastěji soutěží v různých předmětových olympiádách.
„Letos ale se dvěma spolužáky pracujeme na energetickém auditu školy a postavili jsme i autonomního robota do soutěže RoboRave. Naše škola vychází velmi vstříc různým zájmovým aktivitám a nikdy jsem tak neměl potíže třeba kvůli absenci. Když třeba potřebuji nějakou hodinu v laboratoři navíc, není to problém. A někteří učitelé věnují právě přípravám na olympiády spoustu vlastního času," pochvaluje si spolupráci se školou Jiří Etrych.

Autor: Redakce

16.4.2013
SDÍLEJ:
Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pardubice - Volební komisaři navštěvovali s přenosnou urnou také domácnosti voličů, kteří si o to požádali. Jednalo se zejména o hůře pohyblivé seniory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení