Autor návrhu přestavby, kterým je architekt Petra Všetečka, chce v budově zachovat původní konstrukční prvky s zároveň dodat prostorům moderní podobu. „Většinu pater jsme různými řezy propojili. Spojením čtvrtého a pátého patra, kde budou putovní expozice, vznikne výstavní plocha, která bude mít na výšku 10 metrů,“ popsal Všetečka.

Prostor pro galerijní sbírku vznikne také zaslepením oken na východní straně historické budovy původně navržené Josefem Gočárem. „Aby v místnostech zůstalo denní světlo, budou ve střeše světlíky. Zároveň bude podlaha čtvrtého patra ze skla, takže světlo se dostane i do třetího podlaží,“ vysvětlil architekt. Okna na západní straně k řece Chrudimce zůstanou, ale v případě potřeby je bude možné zatáhnout.

„Lidé přes průzory uvidí také do depozitáře. Spojený prostor dvou pater zabere knihovna,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Návštěvníkům bude přístupná i terasa, ze které se jim naskytne výhled na okolní město.

Přístavbě na střeše pak zůstane původní účel – vodojem a protipožární ochrana. „V prostorách galerie ale nikde nepovede voda nad sbírkami. Také hasicí technika se naplní vodou až při případném požáru,“ ubezpečil Všetečka.

Kraj plánuje investice i do umělecké části galerie

Ředitelka Východočeské galerie Hana Řeháková věří, že do nových prostor lidé zavítají nejen za uměním, ale i kvůli prohlídce zrenovované budovy. „Činnost na zámku je v poslední době obtížná, prostory jsou nevyhovující. Nové místo je pro rozvoj galerie klíčové,“ poznamenala Řeháková.

Kraj plánuje investovat do zkvalitnění umělecké části nové galerie. „Chceme tým pracovníků obohatit o přední české galeristy,“ řekl Línek. Kanceláře Východočeské galerie ale zůstanou na původním místě, v nových prostorech na ně nezbylo dost místa. Do budoucna se však počítá i s renovací dalších budov v areálu Automatických mlýnů.

Město bude mít v prostorech Centrální polytechnické dílny, které budou sloužit jako vzdělávací centrum zaměřené na žáky základních a středních škol a volnočasové vzdělávání. „Do budoucna se počítá také s úpravou břehu Chrudimky na náplavku, teď se projektem zabývají architekti,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Rekonstrukce Automatických mlýnů by měla začít koncem letošního roku a hotová by mohla být v dalších dvou letech. Hlavní budovu národní kulturní památky odkoupil kraj od soukromých majitelů na začátku letošního roku za necelých23 milionů korun. Na model a vizualizace budoucí galerie se budou moci zájemci podívat od 8. dubna do 9. června v Domě u Jonáše.

Kateřina Bečková