Alicante je hlavním městem nejjižnější provincie autonomní oblasti Valencie. „Alicante je přístavním městem a Pardubice tak nyní budou mít Středozemní moře na dosah. Ale vlastně i celé Španělsko. Například v Madridu jste z Alicante vysokorychlostním vlakem za dvě a půl hodiny,“ přiblížila Hana Šmejkalová, ředitelka pardubického mezinárodního letiště.

Linka z Alicante bude do Pardubic přilétat pravidelně v pondělí v 18:30 hodin a ve čtvrtek ve 20:05 hodin, odlétat zpět pak o 25 minut později. Let trvá 2 hodiny a 55 minut, zpáteční letenka stojí zpravidla kolem 2500 korun, dá se však pořídit i levněji.

Pro ty, kdo vyhledávají krátkodobější pobyty, je výhodou večerní odlet z Pardubic. „Ve čtvrtek po práci odletíte a máte před sebou čtyři dny na pláži. A v pondělí navečer jste doma, “ konstatovala ředitelka letiště Hana Šmejkalová. Kromě pravidelné linky do španělského Alicante se bude z Pardubic v létě opět létat do turecké Antalye a také do řeckého Heraklionu. Letiště již jedná o dalších destinacích, které by měly rozšířit nabídku v roce 2019.

Od konce ledna je cestujícím v Pardubicích k dispozici nový terminál, který nahradil dosluhující odbavovací halu. Akcionáře, kterými jsou město Pardubice a Pardubický kraj, vyšel terminál na zhruba 260 milionů korun bez DPH. Terminál je dimenzován pro 250 tisíc cestujících ročně.

K odletům a příletům linky do Alicante mohou cestující využít nově zřízenou autobusovou linku číslo 90, která spojuje letištní terminál s hlavním nádražím. K odletu jsou vypravovány vždy tři spoje, a to 90, 120 a 150 minut před odletem, zpět jezdí linka 30 a 60 minut po příletu.