„Londýnské letiště je jednou z nejvýznamnějších destinací, kterou lze využít jako přestupní místo k letům do celého světa,“ konstatovala ředitelka letiště Hana Šmejkalová. První let do Velké Británie musel být odbaven ve stísněných podmínkách staré haly a neobešlo se to zcela bez problémů. Na odletu tak měla linka na londýnské letiště Stansted zhruba půl hodiny zpoždění. Ovšem už od prosince by měli cestující odlétat z nového terminálu.

Na odbavení cestujících mají zaměstnanci letiště pouze 25 minut. „Když jsme do jednání vstupovali, tak jsme věděli, že Ryanair je dopravce, který má poměrně striktní podmínky a také vysoké penále, pokud tyto podmínky splněny nebudou. Vzhledem ke službám, které pardubické letiště nabízí, jsme ale neměli obavy, že bychom něco nesplnili,“ podotkla Hana Šmejkalová.

O přísnosti bezpečnostních procedur na pardubickém letišti se během odletu prvního spoje do Londýna přesvědčil i primátor Pardubic Martin Charvát. Ten si podle slov jeho náměstka Jana Řehounka zapomněl doklad totožnosti, a za bezpečnostní kontrolu se tudíž nedostal. Jan Řehounek následně letadlem, které se vracelo do Londýna, sám odletěl. „Tenkrát jsem avizoval, že prvním letem poletím. Teď je to tady, tak já opravdu letím,“ nechal se slyšet Řehounek a přidal se tak k prvním asi 180 cestujícím, kteří do Londýna odletěli poprvé z Pardubic. 

Další letadlo z Londýna přiletí již dnes, pravidelně budou létat vždy v úterý, ve čtvrtek a také v sobotu. Jednosměrnou letenku do metropole Velké Británie lze na zářijové a listopadové lety pořídit od 249 korun. 

Bezpečnostní prohlídky pasažérů jsou velmi důkladné 
O tom, jak pečlivě na pardubickém letišti provádějí bezpečnostní kontroly, se přesvědčila i redaktorka Deníku. Když prošla rámem, nahlas zapípal. „Vyhodnotilo vás to jako potenciální hrozbu, postavte se ke zdi a roztáhněte ruce,“ upozornila redaktorku pracovnice letiště a začala si navlékat rukavice, aby mohla zahájit důkladnou prohlídku, při které zkontrolovala třeba košíčky podprsenky nebo prostor mezi prsty na nohou.

Bez problémů neprošel ani muž se sádrou na ruce. Byl přivolán policejní pes, který musel ruku nejprve očichat, až poté mohl muž pokračovat k letadlu.