Vyprázdněné regály a fronty kupujících za výhodné slevy. Tak vypadá v těchto dnech supermarket Albert na třídě Míru. Obchod s převážně potravinářským zbožím zde končí a velká prodejní plocha zřejmě načas osiří.

Co se na uvolněných komerčních plochách objeví, ukáže čas. Podle některých kritiků se ale hlavní třída města, kdysi honosná lokalita, stává druhořadou a její vzhled a složení obchodů neodpovídá jejímu významu.

Třída Míru, po níž kdysi jezdil i rakousko-uherský císař, již dávno ztratila svůj lesk. Debaty o vzniku pěší zóny se nijak významně neposunuly k činům a podél třídy se objevují obchody, které podle kritických hlasů patří jinam.

„Vadí mi skladba obchodů. Z bývalé výkladní skříně města se během několika let ,kapitalismu’ v Čechách stala periferie. Jsou zde obchody, které vůbec nepatří do centra města,“ říká například Milan Bajer, který má na třídě Míru několik let stylovou kavárnu. Může tak sledovat její určitý úpadek.

Nárůst obchodů s extrémně levným zbožím, herny i pokles návštěvníků, kteří se na třídu Míru – přirozenou spojnici se starým městem – vydají.

„Město fatálně ovlivnilo chod třídy Míru tím, že umožnilo výstavbu AFI Paláce na Masarykově náměstí. Pociťuji to hlavně o víkendech, kdy přijížděli návštěvníci z okolí a šli se projít po městě. Nyní zaparkují v podzemních garážích pod AFI Palácem a už z něj nevyjdou. Možná je to i proto, že všude okolo jsou placená stání.“

MYSLÍTE SI, ŽE TVRZENÍ KRITIKŮ O ÚPADKU NĚKDEJŠÍ "STALINKY" JSOU OPRÁVNĚNÁ? HLASUJTE V ANKETĚ VEDLE ČLÁNKU

Uzavření supermarketu Albert v centru města, k němuž se tato společnost rozhodla, bude podle mnohých lidí jen dalším krokem k šedivému průměru této třídy. Tu si mezitím ale oblíbili asijští podnikatelé. Nedávno se zde například vyloupl nový prvek – jejich nehtová studia.

Podle architekta Aleše Kloseho je uzavření prodejny typu Albert škodou.

„Tím pádem nastává větší přesun obyvatel, protože na třídě Míru pořád bydlí hodně lidí, kteří si musí jít někam nakoupit. A jestliže najednou nemají kam, opět musí použít auto a jet někam do supermarketu na kraj.Vzniká umělá mobilita navíc. Určitě je škoda, že tento druh obchodu mizí. Ale nevím, jestli se dá říci, že je to další krok k degradaci třídy Míru. Svým způsobem ano,“ připouští Aleš Klose.

Ten zastává názor, že ztracený lesk třídy Míru by mohla zčásti zachránit její rekonstrukce na kvalitní pěší zónu. Když už se nedá nic dělat se vznikem AFI Paláce, proti kterému byl architekt z mnoha odborných důvodů. „Na tuhle chybu jsme mnohokrát poukazovali a byli proti. Každý se tomu ale jenom smál,“ dodává Aleš Klose.

Anketa Pardubického deníku: Myslíte si, že má hlavní třída města důstojnou podobu?

Ladislav Bezdíček
důchodce, 66 let

Pardubice
Pardubická třída Míru se mi líbí taková, jaká je nyní. Zachoval bych ji v dnešní podobě. A co se týče případných oprav? Ty bych tady nedělal. To by byly podle mého názoru jenom vyhozené peníze.

Petra Buchtelová
pečuje o babičku, 34 let Mnětice
Z třídy Míru bych udělala pěší zónu, ale četla jsem, že by to stálo strašné peníze. Když by to bylo takhle drahé, tak bych pěší zónu nechtěla. Jsou tam také zbytečné obchody, lepší by byly potraviny.

Marta Kubátová
učitelka, 61 let
Pardubice
Z pardubické třídy Míry bych osobně vyhnala auta. Ale městskou hromadnou dopravu bych tu zachovala. Když ne úplně, tak alespoň částečně. Domy by si určitě zasloužily opravu.

Milan Nývlt
truhlář, 45 let
Nové Město nad Metují
Asi bych nic neměnil, podoba pardubické třídy Míru se mi líbí. Akorát mně tu hodně vadí jedna věc – a to jsou holubi. Dělají na ulici nepořádek a nevypadá to pak vůbec pěkně.

Lukáš Heřmanský
zaměstnanec armády
38 let, Pardubice
Určitě by se mi parudbická třída Míru více líbila, kdyby z ní byla pěší zóna a domy dostaly novou fasádu. Doufám, že Albert nenahradí zboží od Vietnamců, s tím tedy nesouhlasím.