„V loňském roce se do úklidové akce aktivně zapojilo přes 96 tisíc dobrovolníků, kteří uklízeli na 2500 místech,“ uvedl jeden ze zakladatelů akce Miroslav Kubásek.

Letos organizátoři chtějí, aby počet dobrovolníků přesáhl sto tisíc. To však není jejich hlavní cíl, tím je uklidit nepořádek a černé skládky z měst, obcí a především přírody. Letos je zaregistrováno již 2484 úklidů.

V krajském městě se budou uklízet například břehy obou řek, tedy Labe a Chrudimky, dobrovolníci zavítají také do Přírodního parku Červeňák či svítkovského lesoparku.

Výzvu vzal za své také Jan Novotný, který společně s dobrovolníky chce uklidit trasu z Hradecké ulice ke zdymadlu. „Čtyři roky jsem jako dobrovolník jezdil uklízet do Rosic. Pak mi došlo, že jezdím uklízet za město, přitom se mi to kupí před domem,“ vysvětlil Novotný svůj záměr.

Na Pardubicku se akce bude konat mimo jiné i v Holicích nebo Lázních Bohdaneč, kde vše zakončí opékáním špekáčků.

Na Chrudimsku se bude uklízet například v Dvakačovicích, a to u obecního lesa, v Kočí či v Heřmanově Městci.

V Chrudimi se k úklidu přihlásilo už přes 900 lidí. „Zájemci budu zdarma vybaveni jednorázovými rukavicemi, igelitovými pytli a drobnými cenami,“ uvedl organizátor, kterým je město Chrudim.

Ve Svitavách se účastníci akce chystají na úklid břehu řeky Svitavy, a to na trase dlouhé dva kilometry.

Dobrovolníci se vydají také do okolí obce Bystré. „Uklízíme celý katastr, dobrovolníky rozdělujeme do několika skupin a uklízejí podél silnic, polních cest, myslivci čistí lesy, rybáři zase okolí rybníků. Pracovní pomůcky všem dáme, ale prosíme účastníky, aby si kvůli bezpečnosti přinesli reflexní vesty,“ řekl starosta obce Bystré Miloslav Sejkora.

Organizace Junák – český skaut zase dobrovolníky láká do Moravské Třebové na Operaci PVC (Poctivě Vyčištěné Cesty).

Přesný čas a místo srazu zájemci naleznou na webových stránkách kampaně.

Letošní ročník je speciální tím, že ho podpoří biatlonistka Gabriela Koukalová. „Při tisícovkách naběhaných kilometrů se pohybuji převážně v přírodě. Sníh sice většinu nepořádku zakrývá, ale přesto je odpadků v lese víc, než je zdrávo. Proto jsem sama dříve odpadky ze stopy sbírala a podpořit akci Ukliďme svět, ukliďme Česko mi přišlo jako prima nápad,“ řekla Gabriela Koukalová.  (las)