Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z valů je chráněná lokalita

Pardubice - Mezi evropsky ceněné přírodní lokality byly valy zařazené díky vzácnému broukovi.

2.5.2016
SDÍLEJ:

Jiří Ráček - Podzim na valechFoto: Jiří Ráček

Evropsky ceněnou přírodní lokalitu by člověk očekával spíše někde uprostřed hor. Pardubice budou ovšem takové místo přímo v centru města. Od 1. května jsou totiž mezi evropsky významné lokality evropské soustavy Natura 2000 zařazeny i tři rondely zámeckých valů.

Rozšíří tak už chráněnou lipovou alej vedoucí od Zámku Pardubice směrem k Labi. Soustavy chráněných území vyhlašuje vláda. Proč jsou ceněnou lokalitou právě zámecké valy? Vyskytuje se tam vzácný druh brouka páchníka hnědého.

„Ten žije v dutinách starých stromů. Na zámeckých valech v Pardubicích má tedy ideální podmínky. Lokalita má celkovou rozlohu 3,7 hektaru," vysvětlil zoolog Východočeského muzea v Pardubicích (VČM) Vladimír Lemberk.

Dospělí jedinci se v areálu zámku vyskytují od května do září. Návštěvníci zámeckých valů mohou vzácného brouka spatřit především za teplých letních podvečerů a někdy i přes den, kdy dospělí brouci opouštějí své dutinové úkryty, sluní se a mohou i na krátké vzdálenosti létat.

„Schopnost letu je u něho však jen velmi omezená, páchník uletí maximálně několik desítek metrů. A to je právě spolu s mizením starých dutých stromů v naší krajině důvodem jeho ohrožení – neschopnost se rozšířit na nově vzniklá stanoviště a výrazná ostrůvkovitá omezenost jeho výskytu," dodal Vladimír Lemberk.

Páchník hnědý
Larvy páchníka hnědého (Osmoderma barnabita) se vyvíjí tři až čtyři roky v trouchu v dutinách živých stromů – vrb, dubů, lip, jilmů, ovocných stromů, především v horní a střední části kmene. Živí brouci se vyznačují charakteristickou vůní připomínající juchtovi-nu – odtud pochází jejich české pojmenování.

Autor: Lukáš Dubský, Redakce

2.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení