Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Z volebního výsledku ODS nadšený nejsem. Je to pohroma,' říká primátor Jaroslav Deml

Pardubice – Já jsem straně komunální a senátní volby rozhodně neprohrál. Taková nařčení naprosto odmítám, brání se současný první muž Pardubic.

5.11.2010 21
SDÍLEJ:

Jaroslav Deml Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

„Z toho, jakého výsledku dosáhla ODS v letošních komunálních volbách v Pardubicích, rozhodně nadšený nejsem. Je to velká pohroma,“ říká odcházející primátor Jaroslav Deml, který už jako poražený kandidát z vnitrostranických primárek „ódéesky“ o žádný post na pardubické radnici neusiloval.

Vnímáte zisk sedmi mandátů pro ODS v devětatřicetičlenném zastupitelstvu jako neúspěch?
To zcela jistě, zvláště když jsme jich v předchozím volebním období měli patnáct. Je to neúspěch, který je potřeba zanalyzovat, říct, co jej způsobilo, na kolik na výsledek měla vliv celorepubliková politika a kroky vládní koalice a jaký byl podíl kandidátů, kteří se ucházeli o přízeň voličů v Pardubicích. Je třeba se podívat na to, které osobnosti propadly, jakým způsobem byla vedena kampaň a co vše se před volbami odehrálo. Každopádně je jasné, že voliči to ODS jednoduše sečetli.

Co říkáte na to, že ODS bude po dlouhých letech vládnutí v opozici?
Jako člen ODS a bývalý předseda její oblastní rady z toho radost nemám. Povolebního vyjednávání jsem se sice přímo neúčastnil, ale co mám zprávy, tak ty o dobré taktice ODS rozhodně nesvědčily.

Jak lídr pardubické ODS Alexandr Krejčíř, tak i kandidát na senátora Jiří Stříteský se nechali slyšet, že jste „své“ straně při volební kampani příliš nepomohl, ba naopak, že jste některými výroky přispěl k tomu, že ODS v Pardubicích prohrála jak komunální, tak i senátní volby.
Taková tvrzení naprosto odmítám. Ať tedy někdo konkrétně řekne, jak jsem ODS mohl prohrát volby! Oba pánové by se měli zamyslet sami nad sebou a ne svalovat vinu za jejich volební neúspěch na mě. Je to známka určité slabosti, toho, že neunesli svou prohru. Já jsem pouze sděloval své názory na některé mediálně sledované kauzy. Pan Stříteský zřejmě dosud nepřenesl přes srdce, že jsem se po něm stal primátorem. Já jsem se snažil o to, abychom spolupracovali, podali si pomocnou ruku, ale to se nestalo. A pan Krejčíř zřejmě nerozdýchal výsledky voleb a následného povolebního vyjednávání. Možná se mu ve chvíli, kdy mu ČSSD nabízela primátorský post, zatemnil mozek. To je mi líto.

Hodně se hovořilo také o tom, že byste mohl z ODS odejít nebo být dokonce vyloučen…
Nevidím důvod, proč bych měl z ODS odcházet. Byl jsem při jejím zakládání a stále ještě věřím tomu, co slibovalo současné vedení strany v čele s nynějším předsedou vlády Petrem Nečasem, že stabilizuje situaci uvnitř ODS a očistí ji od všech mafiánů a kmotrů. Pevně doufám, že je stále ještě Občanskou demokratickou stranou, v níž by se měla dodržovat určitá pravidla hry, slušnosti a demokratické principy. Pokud v ní ale budou vítězit lidé, pro které je běžné urážet lidi, napadat novináře nebo prosazovat své osobní zájmy cestou, jež jde přes mrtvoly, tak je to pro ODS cesta do pekel. To by byl pro ni úplný umíráček. Chci však věřit tomu, že se takovou cestou nevydá. Ta by pro mě byla absolutně nepřijatelná.

Loď s vlajkou ODS tedy momentálně opouštět nechcete?
Ne. I někteří mí kolegové mi říkají, ať to nedělám, že pro ně představují jakýsi symbol proti politice, kterou v pardubické ODS reprezentují pánové Milan Tichý a Jaroslav Kňava. Takovou politiku, jakou udělají oni, dělat nechci a nebudu. Doufám, že takových hlasů bude slyšet uvnitř strany víc a že nás podpoří i zatím mlčící většina. Vždyť už po krajských volbách se hovořilo na setkání s tehdejším šéfem ODS Mirkem Topolánkem, že je nutné stranu vyčistit zevnitř. Je vidět, že to není a nebude jen tak jednoduché. Půjde to ovšem pouze v tom případě, když ta slova, která řekl předseda Petr Nečas, bude myslet vedení ODS skutečně vážně.

Oznámil jste, že se chcete po vypršení vašeho mandátu vrátit ke své původní profesi. Před komunálními volbami i po nich však byly z některých úst slyšet hlasy, že si připravujete půdu pro svou další politickou dráhu. Spekulovalo se i o tom, že byste mohl kandidovat za jiné strany nebo se v dalších volbách ucházet třeba o post hejtmana Pardubického kraje. Co je na tom pravdy?
V tuto chvíli nemám žádné politické ambice. Vrátím se k svému civilnímu zaměstnání – mé oblíbené stavařině. Je pravda, že jsem měl nějaké nabídky, abych kandidoval za jiné politické strany. Poděkoval jsem za ně, ale nevyužil jich. A už vůbec to není tak, že bych snad chtěl aspirovat na post hejtmana, navíc ještě za jinou politickou stranu, než v kterém jsem teď. Znovu opakuji, že stále jsem členem ODS. Pouze jsem přestoupil do jiného místního sdružení – z pardubické Dubiny do Spojila. Už jsem dál nechtěl snášet urážky a útoky ze strany některých mých kolegů v pardubické ODS. Jejich arogance byla obrovská. A myslím, že není možné, aby celorepublikové vedení přešlo celou záležitost mlčením. Nějak zareagovat by měla i oblastní rada.

Uvidíme, jestli pan Krejčíř jako její současný šéf přizná svůj podíl odpovědnosti na volebních výsledcích a dá hlavu na špalek, jak v případě neúspěchu sliboval. Jen doufám, že někdo neřekne, že za prohru ODS v Pardubicích může především Deml. Na to bych určitě musel nějak reagovat. Ostatně, různé příběhy se začaly odehrávat už po minulých komunálních volbách. Tehdy jsme dosáhli historického úspěchu a obsadili i posty starostů městských obvodů. Najednou někteří z nich nabyli dojmu, že by mohli být silným mocenským centrem a dožadovali se větších kompetencí. Pak to byl do značné míry hlavně souboj a soupeření. A ani můj náměstek Alexandr Krejčíř nebyl pro mě tím pevným zázemím, které jsem se vždycky snažil vytvářet pro Jiřího Stříteského v době, kdy jsem byl náměstkem primátora.

Vaší nástupkyní na radnici se s největší pravděpodobností stane vaše náměstkyně Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.
Pro Pardubice je to určitě dobře. Jak jsem ji měl možnost poznat, jde o pracovitou, rozhodnou a zodpovědnou osobu. Jako primátorka se jistě rychle zapracuje. Věřím, že ji budou poslouchat i čtyři pánové, noví náměstci, a vytvoří tvůrčí tým, který bude spolupracovat. Naopak bych jim nepřál to, co se stalo mě.

Předáte nové primátorce také nějaké své rady?
Především jí musím předat kancelář, kterou jsem ještě nestačil vyklidit. (smích) Určitě si promluvíme o různých záležitostech. Budu se jí snažit předat své postřehy a zkušenosti, které jsem během mého působení ve funkci primátora získal. Je v podobné pozici jako já. I ona předtím působila jako náměstkyně primátora. Určitě jí nemám v úmyslu něco zatajovat nebo nějak komplikovat život. Rozhodně se jí budu snažit pomoct, stejně jako jsem to připraven učinit tam, kde mě o to požádají.

Myslíte si, že budoucí vládní koalice složená ze Sdružení pro Pardubice, Pardubáků, TOP09 a ČSSD přežije celé volební období?
Nemám křištálovou kouli, abych to dovedl odhadnout. Důležité bude, zda budou koaliční partneři schopni najít určité kompromisy, zda se budou navzájem tolerovat, zapomenou na své spory a budou jednat v zájmu občanů, nikoliv v tom osobním. Také bych uvítal, aby i ODS byla opravdu konstruktivní opozicí, ač mě mrzí, že není součástí vládní koalice. Ale jestli se to podaří, to skutečně nevím. Moc bych si to přál, protože ani mě není lhostejný další osud města. Vzpomeňme však na předchozí volební období, kdy koalici s ČSSD rozbila v podstatě drobnost – jediný inzerát v novinách.

Souhlasíte s názory končícího primátora Pardubic Jaroslava Demla nebo ne? Diskutujte na našem webu!

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení