Celkem bylo při slavnostním ceremoniálu dekorováno dvě stě čtyřicet devět mužů a žen. Přes patnáct z nich už nejcennější tekutinu darovalo ve více než osmdesáti případech.

„Počty dárců na Pardubicku jsou přiměřené, proti ostatním oblastem asi nijak výrazně nevyčníváme. Minulý rok bylo třeba více Zlatých křížů za osmdesát odběrů, letos máme zase více stříbrných medailí za čtyřicet odběrů,“ říká František Hanák, ředitel Úřadu oblastního spolku Českého červeného kříže (ÚOS ČČK) v Pardubicích. „Mezi dárci je spousta mladých lidí. Dostat se ale až k osmdesáti odběrům je přece jen časově náročnější. Musíme brát v potaz, že odběr plné krve je u mužů povolen čtyřikrát do roka, u žen jen třikrát, takže je to takový běh na delší trať,“ uvádí Hanák.

I zajímavosti se mezi dárci najdou. „V loňském roce jsme oceňovali za dvacet odběrů jednu slečnu a letos budeme za osmdesát odběrů oceňovat zase její matku. A rodinných klanů tu ve společenství dárců máme víc i z řad manželských dvojic. Mezi pardubickými dárci je i takový „veterán“ jako Jiří Halíř, který je i předsedou místního klubu dárců krve. Ten má za sebou už přes sto padesát odběrů,“ prozradil Hanák.