Po dodávce tisíců nanoroušek, které se ukázaly jako falešné, bude nejspíš následovat žaloba. Nanoroušky město Pardubice objednalo pro lidi do první linie. Přestože roušky měly certifikát a na obalu bylo uvedeno, že se jedná o nanoroušky, žádná nanovlákna v nich nebyla.

Případem se nyní zabývají městští právníci, kteří distributora vyzvali, aby celou záležitost vysvětlil. „Kolegové z právního oddělení komunikují s distributorem „nanoroušek“ ohledně průkaznosti deklarovaných parametrů dodaného produktu,“ uvedl mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek s tím, že podle výsledku se město rozhodne, jak bude dál postupovat. Pokud distributor záležitost nevysvětlí, odstoupí město od smlouvy a bude požadovat vrácení peněz. Za roušky zaplatilo zhruba tři čtvrtě milionu korun. Právníci zvažují také žalobu a trestní oznámení.

Tisíce roušek vedení města objednalo pro lidi nasazené v první linii boje proti pandemii, rozdalo je mezi učitele, strážníky, sociální pracovníky, zdravotníky nebo řidiče městské hromadné dopravy. Začala je ale testovat Technická univerzita v Liberci (TUL), jejíž výzkumníci zjistili, že tři ze šesti roušek nanovlákna nemají. A mezi nimi i ty, které měly chránit lidi v Pardubicích. „Ve třech ze šesti roušek nebyla žádná nanovlákenná textilie ani jakékoliv jiné nanoobjekty, které by technologicky zvyšovaly filtrační funkčnost roušek. Našli jsem v nich pouze mikrovlákenné textilie," uvedl vědecký pracovník TUL Pavel Kejzlar, který se testováním zabýval. Všechny falešné roušky, které nanovlákenný filtr neměly, byly vyrobené v Asii.

Linka na výrobu nanoroušky.
Pardubice dostaly náhradu za falešné nanoroušky

Na nanoroušky a nanorespirátory se podle zjištění Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky spoléhají lidé se sníženou imunitou, onkologičtí pacienti, lidé s chronickými respiračními onemocněními a další rizikové skupiny. „Když se tito lidé nechají oklamat a místo vysoce účinných nanovlákenných produktů si v dobré víře koupí fejkové nanoroušky, ohrožuje to jejich zdraví a v krajním případě i život,“ uvedl předseda asociace Jiří Kůs.

„Pokud tedy někteří dovozci roušek z Asie spotřebitelům prokazatelně lžou, že tyto roušky obsahují nanotextilii, zřejmě by je měla Česká obchodní inspekce za klamání spotřebitelů pokutovat,” řekl Jiří Kůs.

Česká obchodní inspekce (ČOI) se případu věnuje, stejné roušky nechává otestovat v akreditované laboratoři ČVUT Praha. „Tyto výrobky, které jsme odebrali z trhu, jsme do laboratoře dali k analýze v prosinci," uvedl tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich s tím, že výsledky zatím nejsou k dispozici. „Jakmile budou, může ČOI podniknout další kroky, ať už je to případné zakázání na trhu, uložení sankce a podobně," dodal Fröhlich.

Obchodní inspekce se setkává i se stížnostmi od konečných spotřebitelů, kteří občas nabydou dojmu, že roušky jsou falešné, jelikož na nich chybí například potřebné údaje nebo informace v češtině a podobně. „V loňském roce jsme provedli více než 190 kontrol, kdy jsme ve více než 50 procentech případů zjistili porušení zákona. Už padlo 30 pokut v celkové výši přesahující půl milionu korun," doplnil Fröhlich s tím, že všechny inspektoráty ČOI se nyní na tuto problematiku zaměřují a kontrola osobních ochranných prostředků je pro ně prioritou.

Pardubáci v první linii ale bez nanoroušek neskončili, město jim brzy poskytlo nové. Stejný počet nanoroušek totiž dostalo zdarma od jednatele společnosti Sen World Martina Šilera. „Při jednání vyjádřil Martin Šiler rozčarování nad některými praktikami prodejců ochranných pomůcek a rozhodl se darovat městu Pardubice náhradu za roušky, které město nakoupilo, kdy bylo zřejmě uvedeno v omyl," uvedl pardubický zastupitel a poslanec Martin Kolovratník, který je společně s primátorem den před Štědrým dnem od společnosti převzal.

Nanoroušky oproti těm klasickým v sobě mají filtr z nanovláken, který chrání před průnikem virů obousměrně. Tedy nejen okolí uživatele roušek, jako tomu je v případě běžné ústenky, ale i jejich nositele. Nanoroušky jsou účinnější a svou účinnost neztrácejí ani po zvlhnutí. Navíc je lze oproti klasickým rouškám při vhodném zacházení používat i opakovaně.