Od spuštění projektu se do něj v Pardubicích aktivně zapojilo sedm dobrovolníků. Jedním z nich je čtyřiačtyřicetiletá Miluše Lebedová.

„O existenci projektu Culture Buddy mi řekl kolega, který dobře ví o mé lásce k divadlu a hudbě i tom, jak moc ráda pomáhám jiným lidem. A pak už to šlo rychle, stačilo vyřídit pár formalit, seznámit se s Honzou, klientem Kosatce, se kterým jsme pak vyrazili na naše první společné představení ve Východočeském divadle,“ řekla o začátcích v projektu Lebedová.

Více o projektu se dočtete také ZDE

Za kulturou chodí se svým novým parťákem jednou až dvakrát měsíčně. Zamířili například do Východočeského divadla, Divadla 29, Komorní filharmonie Pardubice nebo na koncert dětí ze Základní umělecké školy Havlíčkova.

Interaktivní výlet plný překážek, to je výstava Lidé odvedle
Braillovo písmo, černý tunel. Zkuste si život handicapovaných na vlastní kůži

„Z projektu jsem nadšena. Vždy se těším, jaké představení Honza vybere. Nakonec se z nás nestali jen kulturní parťáci, ale i kamarádi,“ dodala dobrovolnice. 

Culture Buddy

„V souvislosti s plánovaným rozšířením kapacity projektu a jeho zpřístupněním dalším klientům rádi po prázdninách uvítáme nové kulturní parťáky a poskytovatele sociálních služeb pro osoby s handicapem. Přihlásit se je možné prostřednictvím registračního formuláře na webu www.dobrokonep.cz nebo přímo na e-mailu dobro@konep.cz či telefonu 775 551 412,“ uvedla koordinátorka dobrovolnického centra Lucie Křivková s tím, že do konce roku by měla služba posloužit dohromady dvaceti klientům.

Zájemců o tuto dobrovolnickou činnost v Pardubicích dokonce přibývá.

Fungování projektu stojí především na zájmu ze strany dobrovolníků, ale neméně důležité je i zapojení jednotlivých kulturních organizací.

„Ty do projektu vkládají vstupenky na jednotlivé akce a spolu s Koalicí nevládek jich na projektu spolupracuje dohromady třináct,“ sdělila Iveta Koubková z pardubického magistrátu.

Radnice projekt spustila ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Koalice nevládek Pardubicka a Českou abylimpijskou asociací v únoru 2022. Klienti už využili doprovody na 54 kulturních akcí.

Nezisková společnost Cedr otevřela v Pardubicích Dobroobchod, který se nachází poblíž Perštýnského náměstí. Jedná se o malý obchůdek, plný oblečení, doplňků, hraček, ozdob, mýdel a dalších rozmanitých věcí. Výtěžek z prodeje jde na podporu zaměstnávání li
Pardubický Dobroobchod pomáhá lidem s duševním onemocněním se postavit na nohy

„Těší mě, že se nám podařilo rozjet projekt, který je založen zejména na spolupráci městských a krajských organizací a cílí na kulturní život handicapovaných. Rád bych zdůraznil práci dobrovolníků, kteří stojí za úspěchem celého projektu, jelikož to jsou právě oni, kdo klientům pomáhá překonávat nejen fyzické bariéry,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za oblast kultury Jan Mazuch.

Město nyní plánuje zapojit do projektu nejen více klientů, ale také další kulturní organizace.