Lavičky celkem za téměř tři miliony korun nebo žulové schodiště za zhruba 8,7 milionu.

To jsou položky, které také najdete ve finančním plánu revitalizace Tyršových sadů a které jsou trnem v oku občanských sdružení.
Občanská sdružení Zelená pro Pardubicko a Chráníme stromy mění taktiku. Zatímco dosud aktivisté vyčítali vedení města Pardubice především necitlivý přístup k zeleni v parku, nyní se nově pustili do ekonomické stránky celého projektu.

„Pro ochranu zeleně se toho už v současné době moc udělat nedá. Chceme se proto zaměřit na ekonomiku projektu, protože tam evidentně dochází k plýtvání penězi," uvedl předseda sdružení Zelená pro Pardubicko Jan Linhart.

Drahé schodiště

Z jednotlivých položek rozpočtu odpůrcům nejvíce vadí parkové lavičky. V plánu je totiž instalace 42 laviček v hodnotě více než 57 tisíc korun za kus a dalších devět za více než jedenašedesát tisíc za kus. Celkově tak padesátka laviček přijde skoro na tři miliony korun.
Za předimenzované považují také žulové schodiště u vstupu do parku z náměstí Republiky. To by mělo stát 8,7 milionu korun.

„Plánované lavičky mají být dlouhé čtyři metry, budou z nerezové oceli a tropického dřeva. Jsou to nestandardní kusy, které se nevyrábí sériově. Nevíme, zda jdou tyto konkrétní lavičky udělat levněji. Ovšem třeba před budovou krajského úřadu jsou lavičky, jejichž cena je osm tisíc za kus," vysvětlil Miroslav Seiner z občanského sdružení Chráníme stromy.

Náměstek pardubické primátorky František Brendl, který je za opravu parku zodpovědný, ovšem namítá, že projekt zvítězil ve výběrovém řízení, ve kterém rozhoduje celková cena.

Nemají práva

„Neznám cenu konkrétních položek. Je možné, že některé věci jsou dražší. Na druhou stranu tam pak musí být položky, které celkovou cenu revitalizace srazily dolů," pravil náměstek pardubické primátorky.

Vedení města prý navíc nemůže dělat v projektu žádné dílčí změny, nemá na něj totiž autorská práva.
„Bavili jsme se i o koupi autorských práv, ale chápeme, že architekt netouží po tom, aby mu někdo měnil jeho projekt. Kritizované lavičky skutečně budou z exotického dřeva, ale to má výhodu, že je bezúdržbové," dodal František Brendl.

Verdikt již brzy

Náměstek nyní s napětím čeká na verdikt ohledně kácení dalších stromů, který by měl být vynesen nejspíš příští týden. Obavami ho naopak naplňuje plán aktivistů obrátit se na regionální radu. To s sebou nese riziko, že město přijde o evropské peníze, ze kterých by mělo být hrazeno asi osmdesát pět procent nákladů spojených s revitalizací.

„Už to není o stromech, protože v tomto případě dosáhla občanská sdružení řady ústupků. Město udělalo mnoho kompromisů," nechal se slyšet František Brendl.

Lukáš Dubský