Z letos postaveného kruhového objezdu u zdravotnické záchranky v Pardubičkách zmizela kulatá, metr vysoká betonová zeď, kterou kritizovali řidiči i policie.

Podle prvních zeď ve středovém ostrůvku bránila ve výhledu přes křižovatku, podle druhých představovala nebezpečnou pevnou překážku. Vadila i řidičům sanitek. Jejich rychle se blížící vozy nebyly přes kruhák vidět, čímž vznikaly kolizní situace.

Místo metrové zdi je ve středovém ostrůvku nově jen vysoký obrubník a násyp hlíny. Náklady za vícepráce město nárokuje u firmy Prodin, která kruhák projektovala.

„K chybě došlo mezi jednotlivými stupni dokumentace. Policie schvalovala dokumentaci pro stavební povolení, kde byla výška půl metru, v prováděcí dokumentaci společnost Prodin udělala výšku jeden metr a podle ní se při stavbě postupovalo,“ řekl vedoucí odboru majetku a investic Jaroslav Hruška.

Ilustrační foto
Univerzita připravila Noc vědců v Doubravicích

Firma Prodin ale metrovou zeď za chybu nepovažuje.

„Technické předpisy doporučují, aby byl středový ostrov zvýšený a bylo zabráněno přímému průhledu křižovatkou,“ odkázal šéf firmy Prodin Leoš Jelínek na technické podmínky pro okružní křižovatky z Ministerstva dopravy.

Podle nich by zvýšení ostrůvku mělo být nejméně jeden metr, avšak v jeho ploše se nemají nacházet pevné překážky. Jenže betonovou zeď za pevnou překážku policie označila.

Na jaře zbudovaný kruhák tak neprošel kolaudací, nově snížený čeká kolaudace tento týden. Za snížení ostrůvku město zaplatilo 80 tisíc korun.

Některým zastupitelům je však uplatnění jen těchto vícenákladů u projekční firmy málo.

„Očekávám, že společnost reklamaci dotáhne řádně do konce, ale je chybou, že to příslušný úředník nezkontroloval. Stavba betonového prstence stála určitě více a platilo ji město. Nelíbí se mi tento přístup,“ protestoval pardubický zastupitel Matěj Slanař (ODS).

Detail lebky
Stavební parcelu hlídal dva tisíce let starý keltský válečník