„Město z rezervy Programu podpory kultury v dalším dotačním kole tohoto roku uvolnilo částku 450 tisíc korun, která je rozdělena mezi tři již osvědčené tematické granty. Celkem 100 tisíc korun je vyčleněno v rámci grantu zaměřeného na projekty zabývající se pamětí města a stejnou částku jsme uvolnili také na podporu literární a ediční tvorby pardubických občanů a činnosti věnované literatuře, jako například pořádání různých přednášek a sympozií nebo doprovodných výstav. Rádi bychom tímto způsobem rozšířili nabídku pardubických kulturních akcí,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Největší obnos peněz je přitom vyčleněn na vybavení pro kulturní činnost. Mezi žadatele bude rozděleno 250 tisíc korun, které mají pomoci různým souborům a uskupením například s nákupem kostýmů, rekvizit a podobně. V předchozích dotačních kolech tohoto roku město z Programu podpory kultury již uvolnilo celkem zhruba 5,5 milionu korun.

V minulých letech díky takovýmto grantům v Pardubicích vznikl například projekt Pardubický Slavín, mapující hroby významných osobností, vyšel almanach připomínající 120. výročí postavení evangelického kostela v Pardubicích, publikace Alva Hajn Práce na papíře či Pardubické pověsti v komiksech.

V loňském roce město tímto způsobem podpořilo třeba Dětský folklorní soubor Perníček, který dotaci využil na krojovou obuv, Folklorní soubor Lipka si díky dotačním penězům mohl nechat vyrobit nové dudy, Divadlo Exil pro změnu obnovilo částečně světelnou techniku.