Za vodu si od ledna pořádně připlatíme. Průměrná východočeská domácnost za ni dá až o deset procent víc než letos.

Výše zdražení bude nejvíc záležet na tom, zda ji odebírají lidé v rodinném domku, nebo v bytě. Na celkové roční faktuře to jedna čtyřčlenná domácnost pocítí částkou zhruba od 400 do 1200 korun. Na zdražení se vedle vyšších cen energií a potřeby peněz na opravy vodárenských sítí výrazně podílí i zvýšení DPH z deseti na 14 procent.

Je to opravdu začarovaný kruh. Čím méně vody spotřebujeme, tím je v přepočtu na kubík dražší. Náklady na úpravu a distribuci vody, které představují největší část výsledné ceny, totiž zůstávají stejné, ceny vstupů, třeba energií, se přitom zvyšují. A ty je nutné rozpočítat do menšího objemu spotřebované vody.

Vodárny už proto vyrazily do boje se „šetřílky”. Na Chrudimsku od roku 2010 začali lidé platit paušál i za samotnou vodovodní přípojku, ačkoliv mají vlastní studnu a nespotřebují ani kapku „městské” vody. Od Nového roku se navíc paušál zvedne u nejmenších vodoměrů z dosavadních 750 o další stokorunu. V případě vodného i stočného dokonce paušálně o pětistovku.

A nejen to. Lidé odebírající městskou vodu si příliš nepomohou ani tím, když její spotřebu omezí na minimum. „Je to kontraproduktivní. Jeden rok ušetříte, ale nižší spotřeba se projeví v následných parametrech výpočtu ceny, tedy v odhadu fakturovaného množství vody,” uvedl šéf zdejších vodáren Roman Pešek.

Jak vodné a stočné zdraží?

VaK Hradec Králové:
78,49 Kč/m3 vodného a stočného (tj. o 9,98 % víc oproti 2011);
VaK Trutnov: 59,57 Kč/m3 vodného a stočného (tj. o 8,9 %);
VaK Náchod: 65,36 Kč/m3 vodného a stočného (tj. o 9,0 %);
VaK Chrudim: 72,40 Kč/m3 vodného a stočného (tj. o 7 %);
VaK Pardubice: 77,10 Kč/m3 vodného a stočného (tj., o 9,0 %);
Moravská Třebová: 77 Kč/m3 vodného a stočného (tj. o 12 %).

Pozn.: K těmto cenám je třeba připočíst i případný paušál (ten uplatňují jen některé vodárny, činí však velkou část ceny).

(zprav)