Opravy budou stát bezmála 80 milionů korun a skončit mají v roce 2021.

Stavební práce se dotknou Jurkovičova paláce a 6. brány. Tato místa jsou veřejnosti nepřístupná už od 70. let minulého století. Restaurovat se budou historické interiéry, vznikne přednáškový sál i expozice věnovaná Jurkovičovi.

„Hrad Kunětická hora je velmi významnou památkou hradní architektury s dochovaným torzem opevnění mimořádného rozsahu. Navíc se zde nachází dochované části úprav od významného prvorepublikového architekta Dušana Jurkoviče, který hradu vtiskl podobu, ke které bychom se chtěli téměř po sto letech vrátit,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Obnovu státního hradu Kunětická hora včera slavnostně zahájili ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr kultury Antonín Staněk a generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Vyžádá si téměř 79 milionů korun, z toho 85 procent uhradí EU.

Hlavním cílem projektu financovaného z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) v rámci Integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace je zabránit degradaci památkových hodnot západní části areálu této národní kulturní památky a regionální dominanty. Cílem je také zpřístupnit veřejnosti nové prostory a prezentovat nadčasovou tvorbu architekta Dušana Jurkoviče, který se na dnešní podobě hradu zásadně podílel.

„Východní Čechy jsou mým domovem a hrad Kunětická hora je bezesporu jednou z jeho ikonických staveb. Jsem přesvědčena, že hrad po obnově přiláká návštěvníky nejen z regionu a celé České republiky, ale i ze zahraničí,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Po dokončení bude otevřen nový prohlídkový okruh a objekt bude moci nabídnout širší spektrum kulturních a vzdělávacích akcí. Kromě Jurkovičova paláce a 6. brány bude opraven i přístup do hradu 5. bránou, část nádvoří a počítá se i se záchranou zbytků opevňovacího systému hradu.

„Návštěvnost by během oprav neměla být omezena. Obnovenou západní část hradu otevřeme veřejnosti pravděpodobně zahájením sezony 2022,“ řekl kastelán hradu Kunětická hora Miloš Jiroušek.

(tča)