Ráj kočkovitých šelem, tak se dá nazvat venkovní chovatelský areál ve Chvojenci na Pardubicku. V obci s necelou tisícovkou obyvatel se totiž nachází malá zoologická zahrada zaměřená právě na chov šelem. O lvy, tygry, levharty, rysy, pumy, karakaly a další zvířata tu v rozměrných přírodních výbězích pečuje chovatelka Petra Kreizlová spolu se svým manželem Romanem. Na vlastních pozemcích v trojúhelníku mezi Hradcem Hradcem Králové, Pardubicemi a Holicemi manželé chovají kromě pětatřiceti šelem ještě čtyři vlastní koně.

Petra Kreizlová je původní profesí pracovnice v sociálních službách, ale jak sama říká, vždycky milovala zvířata. Přes tuhle společnou zálibu se také seznámila se svým mužem, který se odmala věnoval koním a jezdeckému sportu.

Z minizoo ve Chvojenci.Z minizoo ve Chvojenci.Zdroj: Petra Kreizlová

„Se šelmami to začalo nenápadně v roce 2000, když jsme si pořídili ze zoologické zahrady v Olomouci první párek rysů ostrovidů. V tomhle páru byl také samec Bárny, který je tu s námi dodnes,“ přibližuje Petra Kreizlová počátky současného chovu. Do svých prvních koček se pak manželé rychle zamilovali natolik, že začali postupně přikupovat ještě další zvířata. Po několika letech se tak dostali i k úplně největším šelmám, jako jsou tygři a lvi. Dnes tu máme celkem pětatřicet šelem,“ vysvětluje sympatická chovatelka, která pečuje o zvířata během své mateřské dovolené, neboť je sama maminkou dvou malých dětí.

Ve středu po 15. hodině spadl u Kunětic vírník.
Letecká nehoda u Kunětic na Pardubicku. Spadl vírník, dva lidé utrpěli zranění

Manžel Petry Kreizlové zajišťuje u zvířat fyzicky náročné práce, takže staví a udržuje klece a výběhy. Stará se rovněž o krmení zvířat, pro která nakupuje maso u několika smluvních dodavatelů. Což není u šelem žádná maličkost, protože všechny kočky z minizoo ve Chvojenci zkonzumují denně dohromady více než sto kilogramů masa. Vždyť jen jeden lev s živou váhou okolo 250 kilogramů ho denně zkonzumuje okolo šesti kilogramů.

Odpočinek skoro neznají

Krmením zvířat a péčí o výběhy ale veškerá práce rozhodně nekončí a na Petru Kreizlovou tak zbývá ještě mnoho dalších povinností. O víkendech, svátcích i během prázdnin provádí třikrát denně areálem návštěvníky, stará se o papírování, o webové stránky zvířat a prezentaci areálu na internetu, fotografuje a pečuje ještě o koně.

„Naložili jsme si toho oba víc než dost, muž má ještě své vlastní zaměstnání, takže vstává už ve čtyři hodiny ráno. Až se sama divím, jak to všechno dokážeme zvládnout. Odpočinek skoro neznáme a pochopitelně nemůžeme odjet ani na žádnou dovolenou. Nestěžujeme si ale, vybrali jsme si tenhle život dobrovolně a tohle soužití se zvířaty nás moc baví,“ ujišťuje Petra Kreizlová, která se čas od času musí proměnit třeba i v náhradní kočičí mámu. Od narození tak odchovala dnes už dvouletého levharta Batu, který se narodil ve Chvojenci, ale jeho zvířecí rodiče se o něj nepostarali. „Vypiplala jsem ho od prvního dne a Batu mě teď napořád vnímá jako svoji maminku. Máme spolu krásný vztah, je to opravdový mazel,“ ujišťuje chovatelka, která občas bere ochočená menší zvířata uchycená na kšírech a na vodítku na vycházky po areálu nebo po liduprázdných místech v okolní přírodě. Podobně jako levhart Batu vyrůstal v péči Petry Kreizlové také rys Miky. „Mám je oba moc ráda, jako malí byli skoro pořád spolu a hodně si rozuměli. Chystali jsme pro ně i společný výběh, jenže pak naše plány překazila jejich vzájemná žárlivost. Oba mě dnes totiž chtějí mít jen pro sebe, takže mezi sebou začali bojovat o mou přízeň,“ dodává usměvavá žena.

Reportéři chytali koně
VIDEO: Koně běžícího po silnici v Kladrubech chytali reportéři

Velký areál, upravené prostředí, jezírka s protékající vodou i zpěv ptáků v korunách okolních stromů, to vše nabízí příchozím návštěvníkům minizoo ve Chvojenci kromě svého hlavního lákadla, kterým je blízké pozorování života kočkovitých šelem. Zvířata sem může přijet obdivovat každý, kdo si s předstihem nejlépe na internetu zarezervuje účast na některé z přibližně hodinových komentovaných prohlídek.